Kobieta siedząca na skale i wpatrująca się w Sigiriję
Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA: CO WARTO ZWIEDZIĆ? [TYDZIEŃ 1]

Sri Lanka jest niezwykle ciekawym oraz zróżnicowanym krajem, zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Co warto zwiedzić na Sri Lance? Co trzeba zobaczyć? Poniżej przedstawiam szczegółowy plan mojego pierwszego tygodnia podróży. Znajdziesz tutaj informacje co warto zwiedzić na Sri Lance, jak dotrzeć do danego miejsca, ile kosztują poszczególne atrakcje, a także moje osobiste sugestie dotyczące zwiedzania. Poniższe ceny są aktualne na styczeń 2020. Odkryjmy razem piękno Cejlonu!

Nie jesteś przekonany czy warto spędzić na Sri Lance aż 3 tygodnie? Myślisz, że to za dużo? Przekonam Cię, że nie! Koniecznie sprawdź mój plan podróży na 3 tygodnie na Sri Lance wraz z podsumowaniem kosztów oraz mapą wyprawy. Zanim zaczniesz planować podróż na własną rękę, zerknij też na podstawowe informacje o Sri Lance. Dowiesz się z nich między innymi, ile kosztuje przyzwoity nocleg, czy noce bywają zimne, jakie szczepienia są rekomendowane i ile powinieneś zapłacić za tuk tuka.

DZIEŃ 1 | PRZYLOT DO NEGOMBO

Lotnisko na Sri Lance znajduje się w miejscowości Negombo, 37 km od Kolombo. Mój przylot do Negombo miał miejsce późnym wieczorem, więc jedyne co zobaczyłam tego dnia to łóżko w swoim pokoju. Mój plan po przylocie zakładał odpoczynek i regenerację, tak aby następnego dnia ruszyć w trasę z samego rana.

DZIEŃ 2 | DAMBULLA | ZŁOTA ŚWIĄTYNIA

DAMBULLA

Dambulla to miasto oddalone 135 km od Negombo i nie należy do najciekawszych miejsc na Sri Lance. Jednak ma jedną ważną zaletę. Jest świetną bazą wypadową do zwiedzania centralnej części wyspy. Dlatego zostałam tutaj aż trzy dni. Z Dambulla zrobiłam jednodniową wycieczkę do Sigirija oraz Polonnaruwa.

JAK DOJECHAĆ Z NEGOMBO DO DAMBULLA?

Autobusem z przesiadką w Kurunegala. Cena biletu to 345 LKR = 7,50 PLN na odcinku Negombo – Kurunegala (autobus z klimatyzacją) oraz 100 LKR = 2 PLN na odcinku Kurunegala – Dambulla (autobus bez klimatyzacji).

ZŁOTA ŚWIĄTYNIA

Główną atrakcją w Dambulla jest Złota Świątynia składająca się z pięciu jaskiń. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto jest wybrać się do świątyni tuk tukiem i uzgodnić z kierowcą, aby wysadził Cię pod wejściem, gdzie znajduje się kasa. Do Złotej Świątyni prowadzi również drugie wejście, od strony posągu Złotego Buddy. Jednak jeżeli tam wysiądziesz to wtedy czeka Cię bardzo długa droga do kasy. Pamiętaj, aby zakryć ramiona i nogi! Bez odpowiedniego stroju nie wejdziesz na teren świątyni.

ILE KOSZTUJE BILET DO ZŁOTEJ ŚWIĄTYNI?

Cena biletu do Złotej Świątyni to 1500 LKR = 32,50 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z DAMBULLA DO ZŁOTEJ ŚWIĄTYNI?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (centrum Dambulla – Złota Świątynia – centrum Dambulla) to 1200 LKR = 26 PLN.

Wejście do Złotej Świątyni w Dambulla na Sri Lance
Wnętrze Złotej Świątyni w Dambulla na Sri Lance
Posąg Buddy w Złotej Świątyni w Dambulla
Złota Świątynia w Dambulla

DZIEŃ 3 | SIGIRIJA | PIDURANGALA

SIGIRIJA

Sigirija, czyli Lwia Skała to kolejny obiekt znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz jedna z atrakcji na Sri Lance, którą zdecydowanie warto zwiedzić. Na jej szczycie znajdują się ruiny pałacu królewskiego. Schody i konstrukcje, które należy pokonać, aby wdrapać się na szczyt są imponujące. Tak samo, jak widok, jaki ujrzysz z góry. Wejście na szczyt zajmuje niecałe 2 godziny spokojnym tempem. Na miejscu na pewno spotkasz przewodników, którzy będą chcieli zaoferować Ci swoje usługi. Nie daj się zwieść! Nie potrzebujesz żadnej pomocy, aby dotrzeć na szczyt o własnych siłach.

ILE KOSZTUJE BILET DO SIGIRIJA?

Cena biletu do Sigirija to 5460 LKR = 119 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z DAMBULLA DO SIGIRIJA?

Tuk tukiem. Jeżeli planujesz również wejść na szczyt Pidurangala i zostać w tej okolicy do wieczora, wówczas warto wynająć tuk tuka na cały dzień. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka na cały dzień (Dambulla – Sigirija – Pidurangala – Dambulla) to 3000 LKR = 65 PLN.

Kobieta stojąca przed Sigiriją na Sri Lance
Wejście na Sigiriję na Sri Lance
Widok z Lwiej Skały na Sri Lance
Sigirija

PIDURANGALA

Widok ze szczytu Sigirija zachwyca. Jednak najpiękniejszy widok na samą Lwią Skałę jest z góry, która znajduje się naprzeciwko niej, czyli Pidurangala. Jednym z najpiękniejszych momentów całego wyjazdu było obserwowanie zachodu słońca właśnie z tego miejsca. Wejście na szczyt Pidurangala zajmuje około pół godziny. Ostatnią część wspinaczki stanowią dość śliskie kamienie, dlatego sportowe obuwie to konieczność. Osobiście uważam, że najlepiej zacząć schodzić w dół, zanim jeszcze zrobi się całkowicie ciemno. Głównie dlatego, że nie cała trasa jest oświetlona.

ILE KOSZTUJE BILET DO PIDURANGALA?

Mimo że Pidurangala jest bezpłatną atrakcją to droga, która prowadzi na szczyt przechodzi przez małą świątynię, do której wstęp jest płatny. Dlatego będziesz zmuszony zakupić bilet za 500 LKR = 11 PLN.

Zachód słońca ze szczytu Pidurangala z widokiem na Sigiriję
Zachód słońca ze szczytu Pidurangala

DZIEŃ 4 | POLONNARUWA

Polonnaruwa to druga historyczna stolica Sri Lanki i kolejny obiekt znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie można tutaj podziwiać ruiny zabytkowego miasta. Obszar kompleksu jest dosyć duży, dlatego dobrym pomysłem jest wynajęcie roweru lub tuk tuka, szczególnie w upalny dzień. Orientacyjny koszt wynajęcia roweru na cały dzień to 350 LKR – 450 LKR (8 PLN – 10 PLN). Orientacyjny koszt wynajęcia tuk tuka na cały dzień to 1500 LKR = 33 PLN.

Zwiedzanie kompleksu tuk tukiem ma jedną dużą zaletę. Lokalni kierowcy znają ten obiekt jak własną kieszeń i sprawnie dowiozą Cię do wszystkich miejsc, które warto tutaj zwiedzić. A co warto tutaj zwiedzić? Zdecydowanie Pałac Królewski (Cytadela), Święty Kwadrat, Miasto Mnichów (Lankatilaka oraz Kiri Vihara). Na terenie świątyń obowiązuje zakaz eksponowania ramion oraz nóg. Co więcej, w niektórych miejscach trzeba ściągnąć buty. Koniecznie zadbaj o odpowiedni ubiór przed przyjazdem tutaj.

ILE KOSZTUJE BILET DO POLONNARUWA?

Cena biletu do Polonnaruwa to 4550 LKR = 99 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z DAMBULLA DO POLONNARUWA?

Autobusem. Cena biletu to 107 LKR = 2 PLN.

Zabytkowa Polonnaruwa na Sri Lance
Ruiny zabytkowego miasta Polonnaruwa na Sri Lance
Polonnaruwa

DZIEŃ 5 | ANURADHAPURA

Anuradhapura to pierwsza historyczna stolica Sri Lanki, gdzie obecnie znajdują się ruiny starożytnego miasta. Obiekt jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks jest dużo większy od Polonnaruwa, więc w tym przypadku nawet nie ma się nad czym zastanawiać. Wynajęcie tuk tuka to konieczność. Tak jak w przypadku Polonnaruwa, kierowca zawiezie Cię do wszystkich istotnych obiektów na terenie kompleksu. Orientacyjny koszt wynajęcia tuk tuka na cały dzień to 2500 LKR = 54 PLN.

Najbardziej magiczne miejsce, jakie widziałam w Anuradhapura to świątynia ze Świętym Drzewem Bo (Isurumuni Rajamaha Viharaya), gdzie Lankijczycy przychodzą się modlić i celebrować swoją religię. Można tutaj doświadczyć lokalnej kultury i zobaczyć jak wyglądają obrzędy religijne wyznawców buddyzmu. Jest to miejsce o unikalnej atmosferze. Na terenie świątyń obowiązuje zakaz eksponowania ramion oraz nóg. W niektórych miejscach trzeba też ściągnąć buty. Koniecznie zadbaj o odpowiedni ubiór przed przyjazdem.

ILE KOSZTUJE BILET DO ANURADHAPURA?

Cena biletu do Anuradhapura to 4550 LKR = 99 PLN. Do obiektu Isurumuni Rajamaha Viharaya obowiązuje dodatkowy bilet wstępu w cenie 200 LKR = 4,50 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z DAMBULLA DO ANURADHAPURA?

Autobusem. Cena biletu to 160 LKR = 3,50 PLN.

Zabytkowa Anuradhapura na Sri Lance
Pomarańczowy Budda w Anuradhapura na Sri Lance
Anuradhapura wpisana na listę UNESCO
Anuradhapura

POLONNARUWA CZY ANURADHAPURA?

Osobiście uważam, że na Sri Lance warto zwiedzić oba historyczne miasta. Zarówno Polonnaruwa, jak i Anuradhapura ma w sobie coś wyjątkowego. Bilet wstępu do Polonnaruwa, jak i Anuradhapura kosztuje dokładnie tyle samo, a na zwiedzanie każdego z tych miejsc musisz poświęcić jeden dzień. Jeżeli jednak masz ograniczony czas i/lub budżet i nie możesz zwiedzić obu obiektów, przed Tobą trudna decyzja. Poniżej znajduje się moja subiektywna opinia o Polonnaruwa i Anuradhapura, która powinna Ci nieco pomóc.

Największą zaletą Polonnaruwa jest to, że miasto jest lepiej zachowane, zabytki są nieco ciekawsze i bardziej zróżnicowane. Polonnaruwa jest też położona bliżej Dambulla, więc łatwiej jest tam dotrzeć. Jednak Anuradhapura jest wyjątkowa z innego względu. Podczas zwiedzania tego obiektu przez 6 godzin nie spotkałam żadnego turysty. Co więcej, miejsce było pełne Lankijczyków, którzy celebrowali swoją religię. Anuradhapura jest zatem bardziej autentyczna, a atmosfera panująca tam jest unikalna.

DZIEŃ 6 | KANDY | ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY | KRÓLEWSKIE OGRODY BOTANICZNE

ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY

Świątynia Zęba Buddy znajduje się w centrum Kandy i jest jedną z najważniejszych buddyjskich budowli sakralnych na Sri Lance. Jest to kolejne miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Codziennie o godzinie 18:30 odbywa się tutaj rytuał, podczas którego otwierane jest pomieszczenie, gdzie przechowywana jest relikwia – ząb Buddy. Warto pojawić się w świątyni trochę wcześniej, ponieważ w trakcie rytuału jest bardzo tłoczno, a przed wejściem do świątyni czeka Cię jeszcze kontrola osobista.

Ubiór jest tutaj sprawdzany bardzo restrykcyjnie. Koniecznie zakryj ramiona oraz całe nogi. W innym wypadku nie zostaniesz wpuszczony na teren świątyni. Istnieje możliwość zakupu chusty przed wejściem, jednak cena jaką proponują lokalni sprzedawcy jest delikatnie mówiąc wysoka. Co więcej, nikt nie chce się targować. Aby uniknąć dodatkowego wydatku przed wejściem do świątyni, upewnij się, że jesteś ubrany w odpowiedni sposób. No chyba, że chcesz się zaopatrzyć w bardzo stylową chustę…

ILE KOSZTUJE BILET DO ŚWIĄTYNI ZĘBA BUDDY?

Cena biletu do Świątyni Zęba Buddy to 1500 LKR = 32,50 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z ANURADHAPURA DO KANDY?

Autobusem. Cena biletu to 400 LKR = 9 PLN.

Wnętrze świątyni Zęba Buddy w Kandy
Świątynia Zęba Buddy w Kandy na Sri Lance
Świątynia Zęba Buddy w Kandy na Sri Lance
Świątynia Zęba Buddy w Kandy

KRÓLEWSKIE OGRODY BOTANICZNE

Królewskie Ogrody Botaniczne w Paradeniya zachwycają bogactwem roślin, w tym drzew cejlońskich i tym samym są kolejnym miejscem na Sri Lance, które warto zwiedzić. Wygląd ogrodów, jak i panująca tutaj atmosfera sprawią, że na chwilę zapomnisz, że jesteś w Azji. Głównie dlatego, że miejsce zostało rozwinięte przez Brytyjczyków i bardziej przypomina europejski ogród niż Lankijską przyrodę. Niemniej jednak jest to oaza zieleni, spokoju oraz doskonałe miejsce na długi, popołudniowy spacer.

ILE KOSZTUJE BILET DO KRÓLEWSKICH OGRODÓW BOTANICZNYCH?

Cena biletu do Królewskich Ogrodów Botanicznych to 2000 LKR = 43,50 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z KANDY DO PARADENIYA?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Kandy – Peradeniya – Kandy) to 1200 LKR = 26 PLN.

Królewskie Ogrody Botaniczne w Paradeniya

DZIEŃ 7 | KNUCKLES RANGE

Wszyscy miłośnicy pieszych wędrówek powinni chociaż raz wybrać się w góry będąc na Sri Lance. Mam tutaj na myśli trekking z prawdziwego zdarzenia. Świetną okazją ku temu jest wizyta w Knuckles Range. Jest to pasmo górskie, które leży w centralnej części Sri Lanki, a jego nazwa pochodzi od szczytów, które kształtem przypominają zaciśnięte pięści. Płaskowyż Centralny Sri Lanki wraz z pasmem górskim Knuckles Range to kolejne miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ze względu na to, że szlaki piesze na Sri Lance nie są oznakowane, zdecydowałam się na wyjście w góry z przewodnikiem. Wycieczkę wykupiłam u właściciela pensjonatu, w którym spałam w Kandy. Wybrałam szlak prowadzący na szczyt o nazwie Knuckles (1863 m n.p.m). Trasa miała łącznie 21 kilometrów. Szlak zaczynał się na wysokości około 1100 m n.p.m i był umiarkowanie trudny. Wędrówkę rozpoczęłam o godzinie 9:00, około 12:00 byłam na szczycie i o 16:00 z powrotem na dole.

Pogoda w tej części wyspy bywa bardzo zmienna. Na samym początku wędrówki było zimno, wietrznie i padał deszcz, a pod koniec dnia świeciło mocne słońce. Dlatego nie należy zakładać, że na Sri Lance cały czas jest ciepło. Wybitnie polecam ubrać długie, przylegające do ciała spodnie (legginsy) oraz wysokie skarpety. Szlak prowadzi przez dżunglę, a to oznacza spotkanie z pijawkami. Pijawki bardzo łatwo przedostają się pod spodnie, jeżeli materiał nie przylega mocno do ciała. A tego lepiej uniknąć!

Osobiście uważam, że wejście na szczyt bez przewodnika nie jest łatwe. Podczas mojej wędrówki spotkałam kilka osób, które szły same korzystając z mapy dostępnej w Internecie. Jednak ja osobiście się na to nie zdecydowałam. Wycieczka z przewodnikiem ma jeszcze jedną istotną zaletę. Przewodnik miał ze sobą specjalny spray (mieszanka wody, soli, oleju, detergentu) stosowany do odczepiania pijawek od ciała. W trakcie trekkingu kilkukrotnie musiałam z niego skorzystać. Pijawek nie należy odrywać rękoma.

ILE KOSZTUJE TREKKING W KNUCKLES RANGE?

Cena całodniowej wycieczki z przewodnikiem to 18 000 LKR = 393 PLN za dwie osoby. Cena uwzględniała przejazd tuk tukiem z Kandy do miejsca rozpoczęcia wędrówki w Knuckles Range, opiekę przewodnika na szlaku oraz lunch, wodę, przekąski.

JAK DOJECHEĆ Z KANDY DO KNUCKLES RANGE?

Tuk tukiem. Cena za wynajem tuk tuka była wliczona w koszt wycieczki do Knuckles Range z przewodnikiem.

Pasmo górskie Knuckles Range na Sri Lance
Pasmo górskie Knuckles Range na Sri Lance
Widok ze szczytu Knuckles na Sri Lance
Knuckles (1863 m)

A co według Ciebie warto zwiedzić na Sri Lance? Co byś dodał do tej listy? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to