Mirissa Palm Villa
Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA: POŁUDNIOWE WYBRZEŻE [TYDZIEŃ 3]

Poniżej przedstawiam szczegółowy plan mojego trzeciego tygodnia na Sri Lance. Znajdziesz tutaj informacje co trzeba zobaczyć na Sri Lance, jak dotrzeć do danego miejsca, ile kosztują poszczególne atrakcje, a także moje osobiste sugestie dotyczące zwiedzania. Poniżej podane ceny są aktualne na styczeń 2020.

Myślisz, że 3 tygodnie na Sri Lance to za dużo? Przekonam Cię, że nie! Koniecznie sprawdź mój plan podróży na 3 tygodnie na Sri Lance wraz z podsumowaniem kosztów oraz mapą wyprawy.

Zastanawiasz się ile kosztuje przyzwoity nocleg na Sri Lance? Czy noce bywają zimne? Jakie szczepienia są rekomendowane? Czy transport publiczny jest rzeczywiście taki tani? Ile powinieneś zapłacić za tuk tuka? Koniecznie sprawdź jakie podstawowe informacje musisz mieć przed wyjazdem na Sri Lankę.

DZIEŃ 15 | UVA HALPEWATTE TEA FACTORY | NINE ARCH BRIDGE

UVA HALPEWATTE TEA FACTORY

Oszałamiająca ilość plantacji herbaty na Sri Lance to nie wszystko. Nie brakuje tu również fabryk herbaty, które organizują wycieczki dla turystów. Ja zdecydowałam się odwiedzić Uva Halpewatte Tea Factory, głównie ze względu na jej lokalizację, a także dobre opinie w Internecie. Podczas godzinnej wycieczki przewodnik oprowadził mnie po całej fabryce, opowiedział o procesie wytwarzania herbaty, a całość zakończyła się degustacją różnych rodzajów herbat. Wizytę w fabryce należy zaplanować rano, czyli w godzinach, w których odbywa się produkcja herbaty, tak aby zobaczyć na własne oczy jak pracują maszyny i jaką rolę w tym procesie pełnią ludzie. Przewodnik w Uva Halpewatte Tea Factory posługiwał się dobrym angielskim i chętnie odpowiadał na zadawane pytania, więc warto tutaj zajrzeć.

ILE KOSZTUJE BILET DO UVA HALPEWATTE TEA FACTORY?

Cena biletu do Uva Halpewatte Tea Factory to 540 LKR = 12 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z ELLA DO UVA HALPEWATTE TEA FACTORY?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Ella – Uva Halpawele Tea Factory – Ella) to 1200 LKR = 26 PLN.

Fabryka herbaty Sri Lanka trzeba zobaczyć
Uva Halpewatte Tea Factory
NINE ARCH BRIDGE

Jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć na Sri Lance jest Nine Arch Bridge. Ten dziewięciołukowy most został stworzony za czasów kolonizacji Sri Lanki przez Brytyjczyków i moim zdaniem, zniewala swoim wyglądem. Szlak, który prowadzi do mostu zaczyna się niedaleko centrum Ella i jest dość dobrze oznakowany. Spacer powninien zająć Ci nie więcej niż pół godziny. Po moście można spacerować. Trzeba mieć jednak na uwadze godziny kursowania pociągów.

Nine Arch Bridge trzeba zobaczyć Sri Lanka
Nine Arch Bridge

DZIEŃ 16 | SAFARI W PARKU NARODOWYM YALA

Park Narodowy Yala to drugi co do wielkości park narodowy na Sri Lance. Słynie głównie z licznej populacji lampartów żyjących na tym terenie, a także z różnorodności ptaków, które można tutaj obserwować. W Internecie znajduje się wiele nagatywnych opinii na temat tej atrakcji, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić opinie o firmie, z usług której masz zamiar skorzystać. Każda z firm oferuje różne warianty safari, od kilkugdzinnych do całodniowych. Ja zdecydowałam się na najkrótszą opcję, czyli około 3 godziny jazdy jeepem i tropienia zwierząt. Obecnie w parku narodowym Yala istnieją limity ilości jeepów, które mogą wjechać na jego teren. To oznacza kolejną wczesną pobudkę. Rekomenduje się, aby pod bramą parku narodowego być już o 5:00 rano, gdzie w ciągu kilkunastu minut ustawia się kolejka jeepów…

Jakie były moje wrażenia? Szczerze mówiąc mieszane. Mój kierowca okazał się bardzo doświadczoną osobą w tropieniu zwierząt, dlatego udało mi się zobaczyć naprawdę wiele zwierząt, w tym lamparty, słonie, bawoły, krokodyle, warany, jaszczurki, nietoperze, pawie, papugi i wiele gatunków ptaków. To, co mi się podobało to tropienie zwierząt, wypatrywanie ich oraz jazda jeepem, która podnosi poziom adrenaliny.

Jednak niektórzy kierowcy jeepów konkurują między sobą, aby wypatrzyć zwierzęta i zajeżdżają im drogę, tak aby turyści byli zadowoleni i mogli zrobić zdjęcia z bliska. Co więcej, nawet jeżeli będziesz mieć szczęście i zobaczysz lamparta, Twój kierowca najprawdopodobniej da „cynk” pozostałym kierowcom i nawet jeżeli przez chwilę byłeś sam na sam z lampartem to kilkanaście minut później zostaniesz otoczony innymi samochodami.

ILE KOSZTUJE SAFARI W PARKU NARODOWYM YALA?

Cena safari to 11 800 LKR = 255 PLN za dwie osoby (około 3 godziny jazdy prywatnym jeepem na terenie parku narodowego Yala). Cena uwzględniała przejazd jeepem z miejsca noclegu do parku narodowego i z powrotem, opiekę kierowcy, bilet wstępu do parku narodowego oraz owoce i wodę.

JAK DOJECHAĆ Z ELLA DO TISSAMAHARAMA?

Autobusem, który docelowo jedzie do Kataragama. Cena biletu to 146 LKR = 3 PLN.

Bawoły Yala Park Narodowy Sri Lanka
Yala Park Narodowy Sri Lanka Paw
Yala Park Narodowy Sri Lanka Gekon
Park Narodowy Yala

DZIEŃ 17 | TANGALLE BEACH | GOYAMBOKKA BEACH | TURTLE WATCH REKAWA

TANGALLE BEACH | GOYAMBOKKA BEACH

Ostatnie dni podróży były dedykowane głównie na odpoczynek. Tangalle, jako jedna z nadmorskich miejscowości, bardzo przypadła mi do gustu. Głównie dlatego, że większość plaż w tym rejonie była całkowicie pusta. Nie było ludzi, ale nie było też zbyt dużo infrastruktury. Tylko pojedyncze beach bary i małe knajpki. W Tangalle trzeba zobaczyć następujące plaże: Tangalle Beach oraz Goyambokka Beach.

JAK DOJECHAĆ Z TISSAMAHARAMA DO TANGALLE?

Autobusem. Cena biletu to 60 LKR = 1,50 PLN.

Goyambokka Beach trzeba zobaczyć Sri Lanka
Goyambokka Beach Sri Lanka
Goyambokka Beach
TURTLE WATCH REKAWA

Turtle Watch Rekawa to ośrodek, którego celem jest ochrona miejsc lęgowych żółwi i zapewnienie bezpieczeństwa jajom złożonym przez żółwie. Ośrodek ten oferuje turystom możliwość obserwacji żółwi w ich naturalnym środowisku. Żółwie wychodzą na ląd składać jaja tuż po zmroku. Podczas wysokiego sezonu lęgowego (kwiecień – lipiec), zobaczenie żółwi jest praktycznie pewne. Podczas niskiego sezonu lęgowego (październik – styczeń) nie zawsze się to udaje.

Ośrodek najłatwiej znaleźć wpisując w google maps „Turtle Watch Rekawa” i podążając zgodnie ze wskazówkami na mapie. Na miejsce należy przybyć o godzinie 20:00 i zaczekać na przewodnika, który zaprowadzi Cię na plażę. Obserwacja żółwi może potrwać od 3 do 4 godzin. Ważne, aby na plaży zachować ciszę i słuchać instrukcji, które daje przewodnik. Zastanawiasz się, czemu nie ma tutaj żadnych zdjęć z tej atrakcji? Używanie aparatów i kamer jest zakazane w pobliżu żółwi, ponieważ takie światło jest dla nich szkodliwe. Proszę pamiętaj, aby przestrzegać tych zasad. Dobro zwierząt jest najważniejsze!

ILE KOSZTUJE TURTLE WATCH REKAWA?

Cena udziału w Turtle Watch Rekawa to 1000 LKR = 22 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z TANGALLE DO REKAWA?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Tangalle – Rekawa) w dzień to 600 LKR = 13 PLN, a w nocy to 1000 LKR = 22 PLN.

DZIEŃ 18 | MIRISSA BEACH | MIRISSA SECRET BEACH | POLHENA BEACH

Po dwóch dniach spędzonych w Tangalle przyszedł czas na zmianę lokalizacji. Mirissa to kolejna nadmorska miejscowość, którą odwiedziłam podczas mojej podróży. W tej okolicy warto zobaczyć następujące plaże: Mirissa Beach, Mirissa Secret Beach oraz Polhena Beach.

JAK DOJECHAĆ Z TANGALLE DO MIRISSA?

Autobusem z przesiadką w Matara. Cena biletu to 60 LKR = 1 PLN (Tanagelle – Matara) oraz 40 LKR = 0,90 PLN (Matara – Mirissa).

Secret Beach Sri Lanka
Secret Beach

DZIEŃ 19 | WHALES WATCHING | COCONUT TREE HILL

WHALES WATCHING

Jeżeli zawsze marzyłeś o tym, żeby zobaczyć na własne oczy wieloryba to w Mirissa masz taką szansę. Płetwale błękitne, czyli największe ssaki na świecie, pojawiają się w tej części oceanu w okresie od listopada do kwietnia. Oferty tzw. Whales Watching można zauważyć w całym mieście. Ja wykupiłam wycieczkę w pensjonacie, w którym nocowałam w Mirissa, czyli „Harbour View”. I zdecydowanie nie żałuję! Uważam, że warto wykorzystać tę szansę i zobaczyć wieloryby będąc na Sri Lance.

Całe doświadczenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Statek podpływał do wielorybów na rozsądną odległość, tak aby dało się nacieszyć oczy, ale jednocześnie nie zaszkodzić tym olbrzymom. Rejs może trwać kilka godzin lub cały dzień. Wszystko zależy od tego, czy wieloryby znajdują się blisko brzegu, czy trzymają się z dala od niego. Mój rejs trwał 3 godziny, ponieważ załoga bardzo szybko namierzyła wieloryby. Dodatkowo, gdy wszyscy obecni na statku jednogłośnie oznajmili, że napatrzyliśmy się już wystarczająco, statek zawrócił do brzegu, ograniczając tym samym wpływ ludzkiej obecności na życie tych ssaków.

ILE KOSZTUJE WHALES WATCHING?

Cena udziału w Whales Watching to 7000 LKR = 153 PLN. Cena uwzględniała rejs statkiem w głąb oceanu, lunch, owoce i wodę.

Whales Watching Sri Lanka
Whales Watching Sri Lanka trzeba zobaczyć
Whales Watching
COCONUT TREE HILL

Co jeszcze trzeba zobaczyć na Sri Lance? Zdecydowanie Coconut Tree Hill, czyli niewielkie wzgórze z przepięknymi, wysokimi palmami, które znajduje się w Mirissa. Można tam dotrzeć zarówno spacerując wzdłuż plaży, jak i z głównej drogi. Idealne miejsce, aby obserwować zachód słońca!

Coconut Tree Hill
Coconut Tree Hill

DZIEŃ 20 | UNAWATUNA BEACH| DALAWELLA BEACH | MIHIRIPENNA BEACH | JUNGLE BEACH

W okolicach Unawatuna zdecydowanie sporo się dzieje. Ta lokalizacja przypadnie do gustu osobom, które lubią drinkować w ciągu dnia na plaży, a wieczorami chętnie wybiorą się na beach party. Warto zobaczyć następujące plaże: Unawatuna Beach, Dalawella Beach, Mihiripena Beach oraz Jungle Beach. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem fanką huśtawek. W tej okolicy jest ich naprawdę sporo. Za drobną opłatą (niestety!) można się pobujać w przepięknej scenerii. Mnie osobiście najbardziej urzekło miejsce o nazwie Dream Cabana. Jest to beach bar z huśtawką zawieszoną na długiej palmie (tzw. palm tree rope swing). Wrażenia niesamowite! Zdecydowanie polecam spróbować, jeżeli tylko nie masz lęku wysokości.

ILE KOSZTUJE PALM TREE ROPE SWING?

Cena to 500 LKR = 11 PLN (trzy wejścia na huśtawkę).

JAK DOJECHAĆ Z MIRISSA DO UNAWATUNA?

Autobusem. Cena biletu to 100 LKR = 2 PLN.

Dalawella Beach

DZIEŃ 21 | GALLE

Zabytkowy fort Galle jest położony zaledwie kilka kilometrów od Unawatuna. Miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako najlepszy przykład miasta ufortyfikowanego przez Europejczyków w Azji południowej. Obecny kształt fortu nadany został w czasie kolonizacji Sri Lanki przez Holendrów. Jest to miejsce, które zdecydowanie trzeba zobaczyć na Sri Lance ze względu na wyjątkową architekturę. W dodatku można tutaj znaleźć bardzo oryginalne pamiątki. Na miejscu na pewno spotkasz lokalnych ludzi, którzy będą chcieli Ci zaoferować zwiedzanie fortu tuk tukiem. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest to zrobić na własnych nogach. Odległości nie są duże, a spacer między wąskimi uliczkami to sama przyjemność.

JAK DOJECHAĆ Z UNAWATUNA DO GALLE?

Autobusem. Cena biletu to 40 LKR = 0,85 PLN.

Galle Sri Lanka trzeba zobaczyć
Galle Stick No Bills sklep z pamiątkami pocztówkami plakatami Sri Lanka
Galle
Galle Stick No Bills sklep z pamiątkami pocztówkami plakatami Sri Lanka
Sklep: Stick No Bills

DZIEŃ 22 | KOLOMBO | PRZYJAZD DO NEGOMBO

Jest tylko jedna rzecz, której nie udało mi się zrealizować podczas mojego pobytu na Sri Lance. Nie starczyło mi czasu, żeby zobaczyć Kolombo! W ostatni dzień zaplanowałam wczesny wyjazd z Unawatuna, dojazd do Negombo, zrzucenie plecaka i powrót do Kolombo, aby zobaczyć miasto. Jednak przejazd autobusem z Unawatuna do Negombo zajął wyjątkowo dużo czasu i nie dałam już rady wrócić do Kolombo na zwiedzanie. Wszystko zależy od tego, gdzie planujesz spać w ten ostatni dzień i o której musisz być na lotnisku następnego dnia. Jeżeli planujesz nocować w Kolombo, wówczas zwiedzanie miasta jest jak najbardziej realne.

JAK DOJECHAĆ DO NEGOMBO Z UNAWATUNA?

Autobusem z przesiadką w Kolombo. Cena biletu to 142 LKR = 3 PLN (Unawatuna – Kolombo) oraz 150 LKR = 3,25 PLN (autobus z klimatyzacją na odcinku Kolombo – Negombo).

Co jeszcze trzeba zobaczyć na Sri Lance? W poprzednim wpisie znajdują się informacje co warto zwiedzić na Sri Lance podczas pierwszego tygodnia podróży. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich głodnych wrażeń podróżników!


A co według Ciebie trzeba zobaczyć na Sri Lance? Co byś dodał do tej listy? Czekam na Twój komentarz!