Plaża na południowym wybrzeżu Sri Lanki
Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA: POŁUDNIOWE WYBRZEŻE [TYDZIEŃ 3]

Sri Lanka jest niezwykle ciekawym oraz zróżnicowanym krajem, zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Czym zachwyca południowe wybrzeże Sri Lanki? Co warto zwiedzić? Poniżej przedstawiam szczegółowy plan mojego trzeciego tygodnia podróży. Znajdziesz tutaj informacje o południowym wybrzeżu Sri Lanki, jak dotrzeć do danego miejsca, ile kosztują poszczególne atrakcje, a także moje osobiste sugestie dotyczące zwiedzania. Poniższe ceny są aktualne na styczeń 2020. Gotowi na chwilę relaksu na plaży?

Nie jesteś przekonany czy warto spędzić na Sri Lance aż 3 tygodnie? Myślisz, że to za dużo? Przekonam Cię, że nie! Koniecznie sprawdź mój plan podróży na 3 tygodnie na Sri Lance wraz z podsumowaniem kosztów oraz mapą wyprawy. Zanim zaczniesz planować podróż na własną rękę, zerknij też na podstawowe informacje o Sri Lance. Dowiesz się z nich między innymi, ile kosztuje przyzwoity nocleg, czy noce bywają zimne, jakie szczepienia są rekomendowane i ile powinieneś zapłacić za tuk tuka.

DZIEŃ 15 | UVA HALPEWATTE TEA FACTORY | NINE ARCH BRIDGE

UVA HALPEWATTE TEA FACTORY

Plantacje herbaty to nie wszystko. Na Sri Lance nie brakuje również fabryk herbaty, a większość z nich organizuje wycieczki dla turystów, na których można dowiedzieć się nieco więcej o procesie wytwarzania herbaty. Ja zdecydowałam się odwiedzić Uva Halpewatte Tea Factory, głównie ze względu na dobrą lokalizację oraz pozytywne opinie w Internecie. Podczas godzinnej wycieczki przewodnik oprowadził mnie po fabryce, pokazał pracujące maszyny i opowiedział o produkcji herbaty, a całość zakończyła się degustacją. Niezależnie do której fabryki herbaty się udasz, koniecznie zaplanuj swoją wizytę o poranku. Produkcja herbaty odbywa się rano i tylko wtedy można zobaczyć na własne oczy jak przebiega ten proces.

ILE KOSZTUJE BILET DO UVA HALPEWATTE TEA FACTORY?

Cena biletu do Uva Halpewatte Tea Factory to 540 LKR = 12 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z ELLA DO UVA HALPEWATTE TEA FACTORY?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Ella – Uva Halpawele Tea Factory – Ella) to 1200 LKR = 26 PLN.

Wnętrze fabryki herbaty na Sri Lance
Fabryka herbaty na Sri Lance
Uva Halpewatte Tea Factory

NINE ARCH BRIDGE

Nine Arch Bridge to jedno z tych miejsc na Sri Lance, które po prostu musisz zobaczyć! Ten dziewięciołukowy most został stworzony za czasów kolonizacji Sri Lanki przez Brytyjczyków i moim zdaniem, zniewala swoim wyglądem. Szlak, który prowadzi do mostu zaczyna się niedaleko centrum Ella i jest dość dobrze oznakowany. Spacer nie powinien zająć Ci więcej niż pół godziny. Po moście można chodzić. Trzeba mieć jednak na uwadze godziny kursowania pociągów i rzecz jasna, usunąć się z drogi przed jego przyjazdem. Most prezentuje się pięknie zarówno z bliska jak i z większej odległości. Istne cudo!

Nine Arch Bridge Sri Lanka
Nine Arch Bridge

DZIEŃ 16 | SAFARI W PARKU NARODOWYM YALA

Park Narodowy Yala to drugi co do wielkości park narodowy na Sri Lance. Słynie głównie z licznej populacji lampartów żyjących na tym terenie, a także z różnorodności ptaków, które można tutaj obserwować. Obecnie w parku narodowym Yala istnieją limity ilości jeepów, które mogą wjechać na jego teren. Niestety nie ma możliwości rezerwacji, a to oznacza kolejną wczesną pobudkę. Rekomenduje się, aby pod bramą parku narodowego być już o 5:00 rano, gdzie w ciągu kilkunastu minut ustawia się kolejka jeepów…

W Internecie znajdziesz wiele negatywnych opinii na temat safari w Parku Narodowym Yala. Dlatego pierwszą rzeczą jaką trzeba koniecznie zrobić przed wykupieniem wycieczki jest sprawdzenie opinii o firmie, z usług której masz zamiar skorzystać. Każda z firm oferuje różne warianty safari, od kilkugodzinnych po całodniowe. Ja zdecydowałam się na najkrótszą opcję, czyli około 3 godziny jazdy jeepem i tropienia zwierząt. Czułam, że mi to wystarczy. A jakie były moje wrażenia? Szczerze mówiąc mieszane…

Mój kierowca okazał się bardzo doświadczoną osobą w tropieniu zwierząt i dzięki temu udało mi się zobaczyć naprawdę wiele zwierząt, w tym lamparty, słonie, bawoły, krokodyle, warany, jaszczurki, nietoperze, pawie, papugi oraz wiele gatunków ptaków. W całym tym doświadczeniu najbardziej podobało mi się tropienie zwierząt, wypatrywanie ich oraz jazda jeepem, która sama w sobie jest atrakcją i podnosi poziom adrenaliny. Jednak były też sytuacje, które mi się nie podobały i o nich też warto wspomnieć.

Niektórzy kierowcy jeepów konkurują między sobą, aby wypatrzyć zwierzęta i zajeżdżają im drogę, tak aby turyści byli zadowoleni i mogli zrobić zdjęcia z bliska. Wygląda to naprawdę nieprzyjemnie i nie jest humanitarne. Co więcej, nawet jeżeli będziesz mieć szczęście i zobaczysz lamparta, Twój kierowca najprawdopodobniej da „cynk” pozostałym kierowcom. Więc nawet jeżeli przez chwilę byłeś sam na sam z lampartem to kilkanaście minut później zostaniesz otoczony innymi samochodami.

ILE KOSZTUJE SAFARI W PARKU NARODOWYM YALA?

Cena safari to 11 800 LKR = 255 PLN za dwie osoby (około 3 godziny jazdy prywatnym jeepem na terenie parku narodowego Yala). Cena uwzględniała przejazd jeepem z miejsca noclegu do parku narodowego i z powrotem, opiekę kierowcy, bilet wstępu do parku narodowego oraz owoce i wodę.

JAK DOJECHAĆ Z ELLA DO TISSAMAHARAMA?

Autobusem, który docelowo jedzie do Kataragama. Cena biletu to 146 LKR = 3 PLN.

Bawoły w parku narodowym Yala
Paw w parku narodowym Yala
Park Narodowy Yala

DZIEŃ 17 | TANGALLE BEACH | GOYAMBOKKA BEACH | TURTLE WATCH REKAWA

TANGALLE BEACH | GOYAMBOKKA BEACH

Nareszcie dotarłam na południowe wybrzeże Sri Lanki! Ostatnie dni podróży były dedykowane głównie na odpoczynek. Tangalle to jedna z nadmorskich miejscowości, która bardzo przypadła mi do gustu. Głównie dlatego, że większość plaż w tym rejonie była całkowicie pusta. Nie było ludzi, ale nie było też zbyt dużo infrastruktury. Tylko pojedyncze beach bary i małe knajpki. Na południowym wybrzeżu Sri Lanki jest wiele pięknych plaż, a będąc w Tangalle warto zajrzeć na Tangalle Beach oraz Goyambokka Beach.

JAK DOJECHAĆ Z TISSAMAHARAMA DO TANGALLE?

Autobusem. Cena biletu to 60 LKR = 1,50 PLN.

Goyambokka Beach na południowym wybrzeżu Sri Lanki
Plaża na południowym wybrzeżu Sri Lanki
Goyambokka Beach

TURTLE WATCH REKAWA

Turtle Watch Rekawa to ośrodek, którego celem jest ochrona miejsc lęgowych żółwi i zapewnienie bezpieczeństwa jajom złożonym przez żółwie. Ośrodek ten oferuje turystom możliwość obserwacji żółwi w ich naturalnym środowisku. Żółwie wychodzą na ląd składać jaja tuż po zmroku. Podczas wysokiego sezonu lęgowego (kwiecień – lipiec), zobaczenie żółwi jest praktycznie pewne. Podczas niskiego sezonu lęgowego (październik – styczeń) nie zawsze się to udaje. Ja muszę przyznać, że szczęście mi ponownie dopisało.

W Turtle Watch Rekawa należy pojawić się o godzinie 20:00 i zaczekać na przewodnika, który zaprowadzi Cię na plażę. Obserwacja żółwi może potrwać od 3 do 4 godzin. Ważne, aby na plaży zachować ciszę i słuchać instrukcji, które daje przewodnik. Do żółwi podchodzi się w małych grupach. Używanie aparatów i kamer jest zakazane w pobliżu żółwi, ponieważ takie światło jest dla nich szkodliwe. Pokusa zrobienia zdjęcia jest ogromna. Jednak pamiętaj proszę o przestrzeganiu tych zasad. Dobro zwierząt jest najważniejsze!

ILE KOSZTUJE TURTLE WATCH REKAWA?

Cena udziału w Turtle Watch Rekawa to 1000 LKR = 22 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z TANGALLE DO REKAWA?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Tangalle – Rekawa) w dzień to 600 LKR = 13 PLN, a w nocy to 1000 LKR = 22 PLN.

DZIEŃ 18 | MIRISSA BEACH | SECRET BEACH | POLHENA BEACH

Czas, który został mi do końca mojej podróży uciekał nieubłaganie. Po dwóch dniach spędzonych w Tangalle na południowym wybrzeżu Sri Lanki nadszedł czas na zmianę lokalizacji. Następną nadmorską miejscowością, którą odwiedziłam była Mirissa. W tej okolicy znajdują się kolejne przepiękne plaże południowego wybrzeża Sri Lanki, czyli Mirissa Beach, Secret Beach oraz Polhena Beach. Spotkałam tutaj nieco więcej turystów, ale nadal nie było problemów ze znalezieniem kawałka plaży tylko dla siebie.

JAK DOJECHAĆ Z TANGALLE DO MIRISSA?

Autobusem z przesiadką w Matara. Cena biletu to 60 LKR = 1 PLN (Tanagelle – Matara) oraz 40 LKR = 0,90 PLN (Matara – Mirissa).

Południowe wybrzeże na Sri Lance
Secret Beach

DZIEŃ 19 | WHALES WATCHING | COCONUT TREE HILL

WHALES WATCHING

Jeżeli zawsze marzyłeś o tym, żeby zobaczyć na własne oczy wieloryba to w Mirissa masz taką szansę. Płetwale błękitne, czyli największe ssaki na świecie, pojawiają się w tej części oceanu w okresie od listopada do kwietnia. Oferty tzw. Whales Watching można zauważyć w całym mieście. Ja wykupiłam wycieczkę w pensjonacie, w którym nocowałam w Mirissa, czyli „Harbour View”. Zdecydowanie polecam wykupienie wycieczki właśnie w tym miejscu. Całe doświadczenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

Rejs może trwać kilka godzin lub cały dzień. Wszystko zależy od tego, czy wieloryby znajdują się blisko brzegu, czy trzymają się z dala od niego. Mój rejs trwał zaledwie 3 godziny, ponieważ załoga szybko namierzyła wieloryby. Dużą zaletą tej wycieczki było to, że statek podpływał do wielorybów na rozsądną odległość, tak aby dało się nacieszyć oczy, ale jednocześnie nie zaszkodzić tym olbrzymom. Dodatkowo załoga zawróciła do brzegu, gdy wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że widzieliśmy już wystarczająco.

ILE KOSZTUJE WHALES WATCHING?

Koszt udziału w Whales Watching to 7000 LKR = 153 PLN. Cena uwzględniała rejs statkiem w głąb oceanu, lunch, owoce i wodę.

Wieloryb w oceanie na Sri Lance
Whales Watching Sri Lanka
Whales Watching

COCONUT TREE HILL

Coconut Tree Hill znajduje się w Mirissa na południowym wybrzeżu Sri Lanki. Jest to niewielkie wzgórze z przepięknymi, wysokimi palmami, którego popularność w ostatnim czasie znacznie wzrosła, szczególnie na Instagramie. Co za tym idzie, często można tutaj spotkać tłumy turystów, robiących sobie zdjęcia z tymi cudnymi, smukłymi palmami. Mimo znacznej popularności Coconut Tree Hill, uważam, że warto tutaj zajrzeć. Miejsce jest naprawdę piękne i wyjątkowe. Idealne, aby podziwiać zachód słońca.

Coconut Tree Hill w Mirissa na południowym wybrzeżu Sri Lanki
Coconut Tree Hill

DZIEŃ 20 | UNAWATUNA BEACH| DALAWELLA BEACH | MIHIRIPENNA BEACH | JUNGLE BEACH

Unawatuna na południowym wybrzeżu Sri Lanki przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią drinkować w ciągu dnia na plaży, a wieczorami chętnie wybiorą się na beach party. Koniecznie wpadnij na takie plaże jak Unawatuna Beach, Dalawella Beach, Mihiripena Beach oraz Jungle Beach. W tej okolicy znajdziesz też wiele huśtawek zawieszonych na palmach. Za drobną opłatą można się na nich pobujać w przepięknej scenerii. Mi najbardziej podobało się w Dream Cabana. Jest to beach bar z huśtawką zawieszoną na długiej palmie (tzw. palm tree rope swing). Wrażenia niesamowite. Zdecydowanie polecam, jeżeli nie masz lęku wysokości.

ILE KOSZTUJE PALM TREE ROPE SWING?

Cena to 500 LKR = 11 PLN (trzy wejścia na huśtawkę).

JAK DOJECHAĆ Z MIRISSA DO UNAWATUNA?

Autobusem. Cena biletu to 100 LKR = 2 PLN.

Dalawella Beach

DZIEŃ 21 | GALLE

Zabytkowy fort Galle jest położony zaledwie kilka kilometrów od Unawatuna na południowym wybrzeżu Sri Lanki. Miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako najlepszy przykład miasta ufortyfikowanego przez Europejczyków w Azji południowej. Obecny kształt fortu został nadany w czasie kolonizacji Sri Lanki przez Holendrów. Architektura miasta jest naprawdę wyjątkowa. W dodatku można tutaj znaleźć oryginalne pamiątki. Tuk tuk nie jest niezbędny do zwiedzania fortu. Lepiej jest to zrobić na własnych nogach. Odległości nie są duże, a spacer między wąskimi uliczkami to sama przyjemność.

JAK DOJECHAĆ Z UNAWATUNA DO GALLE?

Autobusem. Cena biletu to 40 LKR = 0,85 PLN.

Galle na południowym wybrzeżu Sri Lanki
Galle

DZIEŃ 22 | KOLOMBO | PRZYJAZD DO NEGOMBO

Jest tylko jedna rzecz, której nie udało mi się zrealizować podczas mojego pobytu na Sri Lance. Nie starczyło mi czasu, żeby zobaczyć Kolombo. W ostatni dzień przed wylotem planowałam wyjechać z Unawatuna wcześnie rano, dotrzeć do Negombo, zrzucić tam plecak i wrócić do Kolombo, aby zobaczyć miasto. Jednak przejazd autobusem z Unawatuna do Negombo zajął mi bardzo dużo czasu i nie dałam już rady wrócić do Kolombo. Następnego dnia musiałam być wcześnie rano na lotnisku, stąd decyzja o noclegu w Negombo. Jeżeli zaplanujesz swój ostatni nocleg w Kolombo, wówczas zwiedzanie miasta jest jak najbardziej realne.

JAK DOJECHAĆ DO NEGOMBO Z UNAWATUNA?

Autobusem z przesiadką w Kolombo. Cena biletu to 142 LKR = 3 PLN (Unawatuna – Kolombo) oraz 150 LKR = 3,25 PLN (autobus z klimatyzacją na odcinku Kolombo – Negombo).

Co podoba Ci się najbardziej na południowym wybrzeżu Sri Lanki? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to