Nine Arch Bridge
Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA: POCIĄG KANDY – ELLA [2020]

Jedną z najsłynniejszych atrakcji na Sri Lance jest niewątpliwie przejazd pociągiem z Kandy do Ella. Myślisz sobie, co jest takiego wyjątkowego w podróży pociągiem? Wyżej wspomniana trasa kolejowa jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych na świecie. Wyobraź sobie podróż pociągiem, który przemierza tereny górskie, gęste lasy tropikalne i intensywnie zielone plantacje herbaty. Pociąg sunie przez okoliczne wioski, wjeżdża na mosty, a co jakiś czas niknie w otchłani ciemnego tunelu. Wszystko to obserwujesz przy otwartych drzwiach, z nogami zwisającymi poza krawędź pociągu i czujesz przy tym każdy podmuch wiatru.

Przed wyjazdem na Sri Lankę przeczytałam wiele artykułów dostępnych w Internecie na temat przejazdu pociągiem z Kandy do Ella. Zaskakujące było to, że znalazłam wiele sprzecznych informacji odnośnie tej atrakcji. Co więcej, Lankijczycy, którzy zazwyczaj podrzucają najlepsze rozwiązania podczas podróży przez Sri Lankę, nie wiedzieli jak podejść do tematu. Kiedy kupić bilet? Na jaką klasę? Czy jechać pociągiem pośpiesznym, czy normalnym? Czy siedzieć po lewej, czy po prawej stronie pociągu? Na wszystkie pytania odpowiadam w poniższym tekście.

NA JAKICH STACJACH ZATRZYMUJE SIĘ POCIĄG?

Na trasie z Kandy do Ella pociąg pośpieszny zatrzymuje się na następujących stacjach: Kandy, Hatton, Nuwara Eliya, Haputale, Ella, a następnie jedzie dalej do Badulla. Poniżej wrzucam mapę wszystkich dostępnych połączeń kolejowych na Sri Lance.

Mapa połączeń kolejowych na Sri Lance, Kandy Ella pociąg
Mapa połączeń kolejowych na Sri Lance

POCIĄG POŚPIESZNY CZY NORMALNY?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić trochę czasu to wybierz pociąg pośpieszny. Ten drugi ma w zwyczaju dość długie postoje na stacjach. Biorąc pod uwagę fakt, że pociągi na Sri Lance często są spóźnione, przejazd pociągiem normalnym może potrwać wieki.

JAKI BILET?

W teorii dostępne są bilety na pierwszą, drugą i trzecią klasę. W rzeczywistości bilety na pierwszą i drugą klasę z miejscem siedzącym należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Bilety na drugą i trzecią klasę bez miejsca siedzącego (możesz usiąść tylko, gdy jest wolne miejsce), sprzedawane są wyłącznie w dniu przejazdu. Po te bilety należy udać się do kasy około pół godziny przed planowym odjazdem pociągu.

W praktyce wygląda to tak, że nie będziesz w stanie kupić wcześniej biletu na pierwszą, ani drugą klasę z miejscem siedzącym. Chyba że planujesz swoją podróż przez Sri Lankę bardzo dokładnie (co odradzam!). Jeżeli liczysz na to, że znajdziesz miejsce siedzące w drugiej, bądź trzeciej klasie bez rezerwacji to niestety muszę Cię rozczarować. Ta trasa jest tak popularna, że może być ciężko. Jednak nie przejmuj się tym. Uwierz mi, nie ma nic lepszego niż zajęcie miejsca tuż przy otwartych drzwiach i podziwianie widoków z nogami zwisającymi poza krawędź pociągu.

Przejechanie pociągiem odcinka z Kandy do Ella na Sri Lance może być nieco męczące. Długość całej trasy to około 8 – 10 godzin. Być może będziesz mieć nieco szczęścia i znajdziesz wolne miejsce, żeby usiąść. Być może ulokujesz się przy otwartych drzwiach pociągu. Jednak ja wybrałam inne rozwiązanie i podzieliłam tę trasę na trzy części. Najpierw zatrzymałam się w Hatton, potem w Haputale i dopiero później w Ella. W obu miejscach czekały na mnie kolejne atrakcje. Jesteś ciekawy jakie? Koniecznie sprawdź mój wpis o tym, co warto zobaczyć na Sri Lance podczas drugiego tygodnia podróży.

JAKA KLASA?

Pierwsza? Druga? A może jednak trzecia? Jedną z podstawowych informacji jaką musisz posiadać jest to, że trzecią klasą jeżdżą głównie Lankijczycy, a pierwszą i drugą głównie turyści. Nie miałam okazji jechać pierwszą klasą, dlatego nie jestem w stanie ocenić czy warto wydać nieco więcej. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że druga klasa jest tak samo zatłoczona, jak i trzecia, a różnica w standardzie nie jest drastyczna. Poza tym przejazd pociągiem z Kandy do Ella na Sri Lance wraz z lokalnymi ludźmi to przygoda sama w sobie!

ILE KOSZTUJE BILET?

Podróżowanie pociągiem na Sri Lance to jedna z najtańszych możliwych opcji. Bilet na pociąg z Kandy do Ella na drugą i trzecią klasę to koszt nie większy niż 150 LKR = 3 PLN. Według informacji dostępnych w Internecie bilet na pociąg z Kandy do Ella na pierwszą klasę to koszt około 4000 LKR = 87 PLN.

JAKIE ZAJĄĆ MIEJSCE?

W Internecie krąży wiele sprzecznych informacji na temat tego, jakie miejsce najlepiej zająć w pociągu. Czy po lewej stronie, czy po prawej? Moja subiektywna opinia jest taka, że widoki z obu stron pociągu są zachwycające i nie ma znaczenia, po której stronie pociągu siedzisz. Jednak znaczenie ma to, jak bardzo zatłoczony jest pociąg i czy jesteś w stanie te widoki podziwiać. Jeżeli tylko masz okazje to zajmij sobie miejsce przy otwartych drzwiach pociągu. Żadne inne miejsce w pociągu z Kandy do Ella nie dostarczy Ci tylu fantastycznych wrażeń!

INSTA PORADA

Jak wspomniałam, pociąg z Kandy do Ella na Sri Lance może być nieco zatłoczony, szczególnie w sezonie. Jeżeli masz konto na Instagramie to na pewno wpadły Ci w oko imponujące zdjęcia robione na tej trasie. Jeżeli marzysz o czymś podobnym (do czego nie zachęcam, bo jest to nieco niebezpieczne!) to dobrym pomysłem będzie kupienie biletu do Badulla, a nie do Ella. Większość osób wysiada z pociągu właśnie w miejscowości Ella. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe kilkanaście minut na zrobienie sobie zdjęć w pociągu, całkowicie bez tłumów. Z Badulla do Ella można wrócić bez problemu autobusem lub tuk tukiem.

Ułożenie planu podróży przez Sri Lankę to nie lada wyzwanie! Koniecznie sprawdź mój wpis o tym co warto zwiedzić na Sri Lance podczas pierwszego tygodnia podróży oraz co trzeba zobaczyć na Sri Lance podczas trzeciego tygodnia podróży.

Myślisz, że 3 tygodnie na Sri Lance to za dużo? Przekonam Cię, że nie! Koniecznie sprawdź mój plan podróży na 3 tygodnie na Sri Lance wraz z podsumowaniem kosztów oraz mapą wyprawy.


Masz jakieś pytania dotyczące przejazdu pociągiem z Kandy do Ella na Sri Lance? Jeżeli tak, to czekam na Twój komentarz!