Nine Arch Bridge Sri Lanka
Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA: POCIĄG KANDY – ELLA [2020]

Przejazd pociągiem z Kandy do Ella jest jedną z najsłynniejszych atrakcji na Sri Lance. Myślisz sobie, co jest takiego wyjątkowego w podróży pociągiem? Wyżej wspomniana trasa kolejowa jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych na świecie. Wyobraź sobie podróż pociągiem, który przemierza tereny górskie, gęste lasy tropikalne i intensywnie zielone plantacje herbaty. Pociąg sunie przez okoliczne wioski, wjeżdża na mosty, a co jakiś czas niknie w otchłani ciemnego tunelu. Wszystko to obserwujesz przy otwartych drzwiach, z nogami zwisającymi poza krawędź pociągu i czujesz przy tym każdy podmuch wiatru.

Przed wyjazdem na Sri Lankę przeczytałam wiele artykułów dostępnych w Internecie na temat przejazdu pociągiem z Kandy do Ella. Zaskakujące było to, że znalazłam sprzeczne informacje odnośnie tej atrakcji. Pomyślałam sobie, że na pewno dowiem się wszystkiego będąc na Sri Lance. Na miejscu okazało się, że Lankijczycy, którzy zazwyczaj znają odpowiedź na wszystkie pytania, nie wiedzieli jak podejść do tematu. Kiedy kupić bilet? Na jaką klasę? Czy jechać pociągiem pośpiesznym, czy normalnym? Czy siedzieć po lewej, czy po prawej stronie pociągu? Na wszystkie pytania odpowiadam w poniższym tekście.

NA JAKICH STACJACH ZATRZYMUJE SIĘ POCIĄG?

Pociąg pośpieszny zatrzymuje się na następujących stacjach: Kandy, Hatton, Nuwara Eliya, Haputale, Ella, a następnie jedzie dalej do Badulla. Przejechanie pociągiem odcinka z Kandy do Ella na Sri Lance może być nieco męczące, ponieważ całość zajmuje około 8 – 10 godzin. Wcale nie jest powiedziane, że całą trasę musisz pokonać za jednym razem. Między Kandy, a Ella znajduje się wiele miejsc, które trzeba zobaczyć na Sri Lance, dlatego ja podzieliłam tę trasę na trzy części. Najpierw zatrzymałam się w Hatton, potem w Haputale i dopiero później dotarłam do Ella. Decyzja oczywiście należy do Ciebie.

Mapa połączeń kolejowych na Sri Lance, Kandy Ella pociąg
Mapa połączeń kolejowych na Sri Lance

POCIĄG POŚPIESZNY CZY NORMALNY?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić trochę czasu to wybierz pociąg pośpieszny. Pociąg normalny ma w zwyczaju dość długie postoje na stacjach. Pociągi na Sri Lance bywają generalnie spóźnione, więc przejazd pociągiem normalnym może potrwać wieki. A tego chcemy uniknąć, prawda? Jeżeli masz mało czasu, postaw na pociąg pośpieszny. Jeżeli spędzasz na Sri Lance 3 tygodnie to możesz sobie pozwolić na przejazd pociągiem normalnym. Wówczas na pewno zdążysz dotrzeć do wszystkich miejsc, które warto zwiedzić na Sri Lance.

JAKI BILET?

W teorii dostępne są bilety na pierwszą, drugą i trzecią klasę. W rzeczywistości bilety na pierwszą i drugą klasę z miejscem siedzącym należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Nie będziesz więc w stanie ich wcześniej kupić, chyba że planujesz swoją podróż na Sri Lankę bardzo dokładnie, co generalnie odradzam. Bilety na drugą i trzecią klasę bez miejsca siedzącego sprzedawane są wyłącznie w dniu przejazdu. Po te bilety należy udać się do kasy około pół godziny przed planowym odjazdem pociągu.

Mając bilet na drugą lub trzecią klasę bez miejsca siedzącego, możesz usiąść w pociągu, ale tylko jeżeli znajdziesz jakieś wolne miejsce. Liczysz, że Ci się to uda? Niestety muszę Cię rozczarować. Przejazd pociągiem z Kandy do Ella na Sri Lance jest tak popularny, że może być ciężko usiąść w pociągu. Czasami może być nawet bardzo tłoczno. Jednak nie przejmuj się tym. Uwierz mi, nie ma nic lepszego niż zajęcie miejsca tuż przy otwartych drzwiach i podziwianie widoków z nogami zwisającymi poza krawędź pociągu.

JAKA KLASA?

Pierwsza? Druga? A może jednak trzecia? Jedną z podstawowych informacji o Sri Lance jest to, że trzecią klasą jeżdżą głównie Lankijczycy, a pierwszą i drugą głównie turyści. Nie miałam okazji jechać pierwszą klasą, dlatego nie jestem w stanie ocenić czy warto wydać nieco więcej. Z mojego doświadczenia wynika, że druga klasa jest tak samo zatłoczona, jak i trzecia, a różnica w standardzie nie jest drastyczna. Poza tym przejazd pociągiem z Kandy do Ella na Sri Lance wraz z lokalnymi ludźmi to przygoda sama w sobie!

ILE KOSZTUJE BILET?

Podróżowanie pociągiem na Sri Lance to jedna z najtańszych możliwych opcji. Bilet na pociąg z Kandy do Ella na drugą i trzecią klasę to koszt nie większy niż 150 LKR = 3 PLN. Według informacji dostępnych w Internecie bilet na pociąg z Kandy do Ella na pierwszą klasę to koszt około 4000 LKR = 87 PLN.

JAKIE ZAJĄĆ MIEJSCE?

W Internecie krąży wiele sprzecznych informacji na temat tego, jakie miejsce najlepiej zająć w pociągu. Czy po lewej stronie, czy po prawej? Moja subiektywna opinia jest taka, że widoki z obu stron są zachwycające i nie ma znaczenia, po której stronie pociągu siedzisz. Jednak znaczenie ma to, jak bardzo zatłoczony jest pociąg i czy jesteś w stanie te widoki w ogóle podziwiać. Jeżeli tylko masz okazje to zajmij sobie miejsce przy otwartych drzwiach. Żadne inne miejsce w pociągu z Kandy do Ella nie dostarczy Ci tylu fantastycznych wrażeń! A gdy już dotrzesz do Ella to czas pomyśleć o tym, co oferuje południowe wybrzeże Sri Lanki.

INSTA PORADA

Jak wspomniałam, pociąg z Kandy do Ella na Sri Lance może być nieco zatłoczony, szczególnie w sezonie. Jeżeli masz konto na Instagramie to na pewno wpadły Ci w oko imponujące zdjęcia robione na tej trasie. Jeżeli marzysz o czymś podobnym (do czego nie zachęcam, bo jest to nieco niebezpieczne!) to dobrym pomysłem będzie kupienie biletu do Badulla, a nie do Ella. Większość osób wysiada właśnie w miejscowości Ella. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe kilkanaście minut, żeby zrobić sobie zdjęcia w pociągu, na spokojnie i całkowicie bez tłumów. Z Badulla do Ella można wrócić bez problemu autobusem lub tuk tukiem.

Masz jakieś pytania dotyczące przejazdu pociągiem z Kandy do Ella na Sri Lance? Jeżeli tak, to daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to