Sylwester w Dubaju
Azja,  ZEA

SYLWESTER W DUBAJU [2019]

Dubaj lubi zachwycać. Najwyższe budynki na świecie, ociekające luksusem hotele, nietuzinkowe budowle, imponujące centra handlowe i sztuczne wyspy. Nic dziwnego, że Sylwester w Dubaju jest również spektakularny. W mieście, gdzie wszystko musi być rekordowe, skala tego wydarzenia również pozostaje rekordowa. W 2019 roku wystrzelono w niebo aż 1371 kg fajerwerków, a pokaz pirotechniczny oglądało ponad milion ludzi! Sylwester w Dubaju jest w czołówce najbardziej widowiskowych wydarzeń na świecie.

CZY WARTO SPĘDZIĆ SYLWESTER W DUBAJU?

Pomysł o spędzeniu Sylwestra w Dubaju wpadł mi do głowy całkiem przypadkiem. Moim głównym celem podróży w styczniu 2020 była Sri Lanka. Przeglądając połączenia linii lotniczej Emirates, zauważyłam, że najtańsze bilety na Sri Lankę są z przesiadką w Dubaju właśnie w Sylwestra. Dubaj był więc tylko międzylądowaniem przed moim docelowym kierunkiem podróży. Perspektywa spędzenia Sylwestra w Dubaju wydawała się kusząca. Zobaczyć pokaz pirotechniczny przy Burj Khalifa na własne oczy? Czemu nie!

Główny pokaz pirotechniczny w Sylwestra w Dubaju odbywa się przy Burj Khalifa, czyli najwyższym budynku świata. W 2019 roku widowisko trwało dokładnie 8 minut i 43 sekundy, a cały pokaz składał się z 15 000 wystrzałów, tworzących 48 pirotechnicznych kompozycji. Brzmi nieźle, prawda? Czy warto więc spędzić Sylwester w Dubaju? Moim zdaniem tak. Pokaz fajerwerków zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś podobnego na własne oczy. Fragment widowiska możesz obejrzeć poniżej.

JAK ZORGANIZOWAĆ SYLWESTER W DUBAJU?

LOGISTYKA

W Dubaju wylądowałam o godzinie 21:40 w Sylwestra, czyli niewiele ponad 2 godziny przed północą. Burj Khalifa znajduje się 10 przystanków metrem od lotniska. Pokonanie tego odcinka zajmuje około 30 minut, więc dotarcie pod Burj Khalifa przed północą było realne. Oczywiście, istniało ryzyko, że w przypadku opóźnienia lotu, Sylwester nie będzie należał do udanych. Jednak wszystko poszło zgodnie z moim planem. Samolot wystartował z Warszawy punktualnie, a ja dotarłam w okolice Burj Khalifa pół godziny przed 24:00.

Międzylądowanie w Dubaju trwało dokładnie 18 godzin i tę opcję wykorzystałam zarówno lecąc na 3 tygodnie na Sri Lankę, jak i wracając z niej. Dzięki temu łącznie spędziłam dwa dni w Dubaju i zobaczyłam najsłynniejsze atrakcje tego miasta. Warto wspomnieć, że w przypadku międzylądowania do 24 godzin, linie lotnicze Emirates nie wydają bagażu, więc wszystko, czego potrzebujesz, aby przetrwać te dwa dni w Dubaju, musisz mieć w swoim bagażu podręcznym. Weź to koniecznie pod uwagę podczas pakowania.

WIZA

Kolejna istotna kwestia to wiza. Dla Polaków jest ona wydawana bezpłatnie po przylocie na lotnisko w Dubaju i uprawnia do pozostania na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez 90 dni. Lotnisko w Dubaju jest dość spore, jednak ku mojemu zdziwieniu było ono prawie całkowicie puste w Sylwestrową noc. Nie było kolejek do odprawy paszportowej, a cały proces przebiegł bardzo sprawnie. Pamiętaj, że Twój paszport musi być ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy, zanim wsiądziesz na pokład samolotu.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Z lotniska najłatwiej wydostać się metrem (czerwona linia, kierunek UAE Exchange). Burj Khalifa znajduje się zaledwie 10 przystanków od lotniska, a pokonanie tego odcinka zajmuje około 30 minut. Jednak ze względu na skalę wydarzenia, jakim jest Sylwester w Dubaju, co roku można spodziewać się pewnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dobrze jest sprawdzać regularnie komunikaty pojawiające się w Internecie. W 2019 roku zmiany ogłoszono dość późno, bo zaledwie tydzień przed tym wydarzeniem.

Jedną z najistotniejszych zmian było zamknięcie stacji metra przy Burj Khalifa od godziny 22.00 w Sylwestra do 6:00 rano następnego dnia. W tym przypadku najlepiej jest wysiąść stację wcześniej, czyli przy Financial Centre i przejść pieszo dystans do Burj Khalifa (około 20 minut). Przejazd taksówką z lotniska do Burj Khalifa może zająć tyle samo, bądź nawet więcej czasu. Cena biletu za przejazd metrem z lotniska do Burj Khalifa dla osoby dorosłej to 4,20 AED. Dla porównania przejazd taksówką na tym odcinku kosztuje około 50 AED.

Kolejną istotną zmianą były godziny funkcjonowania metra w nocy. Na co dzień metro w Dubaju nie działa całą dobę. W Sylwestra było wyjątkowo czynne całą noc, co jest dużym plusem. Jednak mimo tego udogodnienia, wcale nie było łatwo wrócić w nocy do hotelu. Po zakończonym pokazie pirotechnicznym przy Burj Khalifa, tłumy ludzi udały się w kierunku najbliższych stacji. Minęło sporo czasu, zanim udało mi się w ogóle wejść do budynku metra, nie mówiąc już o wskoczeniu do wagonu. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Dubaj metro mapa
Metro w Dubaju – mapa

WALUTA

Walutą obowiązująca w Dubaju jest dirham (AED). Pieniądze można wymienić w kantorze na lotnisku, nie trzeba ich przywozić bezpośrednio z Polski. W większości miejsc w mieście można płacić kartą, więc niekoniecznie musisz mieć przy sobie gotówkę na tą jedną Sylwestrową noc. Niemniej jednak, bezpiecznie jest mieć przy sobie chociaż te symboliczne 20 AED. Nie ma trudności z przeliczaniem waluty na złotówki. Kurs jest niemalże 1 do 1, czyli tyle ile płacimy w dirhamach, tyle wydajemy z portfela w złotówkach.

NOCLEG

Nocleg w Sylwestra w Dubaju nie należał do najtańszych. Za dwuosobowy pokój bez śniadania zapłaciłam 450 PLN, a standard pokoju był bardzo niski. Hotel okazał się ruderą ze strip clubem na parterze, a w pokoju były karaluchy. Tak, to jest prawdziwa historia. Więc jeżeli rozważasz nocleg w Rush Inn Hotel w dzielnicy Deira to odradzam. Cena tego noclegu na pewno była wysoka ze względu na Sylwestra. W drodze powrotnej ze Sri Lanki za nocleg w 4-gwiazdkowym hotelu zapłaciłam dwa razy mniej i nie było w nim karaluchów.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie można zapomnieć, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem arabskim, gdzie religią dominującą jest islam. W Sylwestra w Dubaju ulice były pełne ludzi, którzy żegnali 2019 rok podobnie do tego, jak się to robi chociażby w Polsce. Było głośno, było tłoczno i był alkohol (!), a przynajmniej ludzie na ulicach byli wstawieni. Jednak nie byłam świadkiem żadnej bójki, zamieszek czy przepychanek. Nie doświadczyłam też żadnej nieprzyjemniej, bądź niebezpiecznej sytuacji. Warto jednak wspomnieć, że do Dubaju nie poleciałam sama.

POKAZ PIROTECHNICZNY

Sylwester w Dubaju jest świętowany bardzo hucznie. Najbardziej spektakularny pokaz pirotechniczny odbywa się oczywiście przy Burj Khalifa na placu z fontannami. W tym czasie na najwyższym budynku świata wyświetlany jest również pokaz multimedialny. Jednak to nie jest jedyne miejsce, gdzie tej nocy można oglądać fajerwerki. Pokazy organizowane są również przy Dubai Frame, Burj Al Arab oraz hotelu Atlantis. Dubaj lubi pobijać rekordy, więc nie zdziwię się, jeżeli tych lokalizacji w przyszłym roku będzie jeszcze więcej.

Aby obejrzeć pokaz pirotechniczny przy Burj Khalifa nie musisz znajdować się na placu z fontannami. Ja mając nieco ograniczony czas, wolałam zająć miejsce w nieco większej odległości od wieżowca niż pchać się na siłę w epicentrum wydarzenia, nie widząc czy znajdę dogodne miejsce. Kluczowe jest więc znalezienie dobrego punktu widokowego. Miejsca, z którego będziesz w całości widzieć Burj Khalifa. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć pokaz pirotechniczny wraz z pokazem multimedialnym, wówczas udaj się na plac z fontannami.

Jeżeli mógłbyś spędzić Sylwestra w jakimkolwiek miejscu na ziemi to gdzie by to było? Może właśnie Sylwester w Dubaju? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to