Burj-Khalifa
Azja,  ZEA

SYLWESTER W DUBAJU [2019]

Dubaj lubi zachwycać. Najwyższe budynki na świecie, ociekające luksusem hotele, nietuzinkowe budowle, imponujące centra handlowe i sztuczne wyspy. Nic dziwnego, że Sylwester w Dubaju jest również spektakularny. W mieście, gdzie wszystko musi być rekordowe, skala tego widowiska również pozostaje rekordowa. W 2019 roku wystrzelono w niebo aż 1371 kg fajerwerków, a widowisko oglądało ponad milion ludzi! Sylwester w Dubaju pozostaje w czołówce najbardziej widowiskowych wydarzeń na świecie.

Główny pokaz pirotechniczny w Sylwestra w Dubaju odbywa się przy Burj Khalifa, czyli najwyższym budynku świata. W 2019 roku widowisko trwało dokładnie 8 minut i 43 sekundy, a cały pokaz składał się z 15 000 wystrzałów, tworzących 48 pirotechnicznych kompozycji. Brzmi imponująco, prawda? Czy warto więc spędzić Sylwester w Dubaju? Jak zorganizować taki wyjazd? Gdzie oglądać pokaz? Czy jest bezpiecznie? W tym wpisie zebrałam odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zapraszam do lektury!

CZY WARTO SPĘDZIĆ SYLWESTER W DUBAJU?

Pomysł o spędzeniu Sylwestra w Dubaju wpadł mi do głowy całkiem przypadkiem. Moim głównym celem podróży w styczniu 2020 była Sri Lanka. Przeglądając połączenia linii lotniczej Emirates, zauważyłam, że najtańsze bilety na Sri Lankę z przesiadką w Dubaju są właśnie w Sylwestra. Dubaj był więc tylko międzylądowaniem przed moim docelowym kierunkiem podróży. Jednak perspektywa spędzenia Sylwestra w Dubaju wydawała się bardzo ekscytująca. Zobaczyć pokaz pirotechniczny przy Burj Khalifa na własne oczy? Czemu nie! Moim zdaniem było warto. Pokaz fajerwerków zrobił na mnie ogromne wrażenie.

JAK ZORGANIZOWAĆ SYLWESTER W DUBAJU?

LOGISTYKA

W Dubaju wylądowałam o godzinie 21:40 w Sylwestra, czyli nieco ponad 2 godziny przed północą. Burj Khalifa znajduje się tylko 10 przystanków metrem od lotniska. Pokonanie tego odcinka zajmuje około 30 minut, więc dotarcie pod Burj Khalifa przed północą było realne. Oczywiście, istniało ryzyko, że w przypadku opóźnienia lotu, Sylwester nie będzie należał do udanych. Jednak w moim przypadku wszystko poszło zgodnie z planem. Samolot wystartował z Warszawy punktualnie i wylądował w Dubaju o czasie.

Międzylądowanie w Dubaju trwało dokładnie 18 godzin i tę opcję wykorzystałam zarówno lecąc na 3 tygodnie na Sri Lankę, jak i wracając z niej. Dzięki temu łącznie spędziłam dwa dni w Dubaju i zobaczyłam najsłynniejsze atrakcje miasta. Warto wspomnieć, że w przypadku międzylądowania do 24 godzin, linie Emirates nie wydają bagażu, więc wszystko, czego potrzebujesz, aby przetrwać te dwa dni w Dubaju, musisz mieć w swoim bagażu podręcznym. Wymaga to chwili zastanowienia co dokładnie spakować.

WIZA

Wiza dla Polaków jest wydawana bezpłatnie po przylocie na lotnisko w Dubaju i uprawnia do pozostania na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez 90 dni. Lotnisko w Dubaju jest dość spore, jednak ku mojemu zdziwieniu było ono prawie całkowicie puste w Sylwestrową noc. Nie było kolejek do odprawy paszportowej, a cały proces przebiegł bardzo sprawnie. Pamiętaj, że Twój paszport musi być ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy, zanim wsiądziesz na pokład samolotu.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Z lotniska najłatwiej wydostać się metrem (czerwona linia, kierunek UAE Exchange). Burj Khalifa znajduje się zaledwie 10 przystanków od lotniska i pokonanie tego odcinka zajmuje około 30 minut. Jednak ze względu na skalę wydarzenia, jakim jest Sylwester w Dubaju, co roku można spodziewać się pewnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dobrze jest sprawdzać regularnie komunikaty pojawiające się w Internecie. W 2019 roku zmiany ogłoszono dość późno, bo zaledwie tydzień przed tym wydarzeniem.

Jedną z najistotniejszych zmian było zamknięcie stacji metra przy Burj Khalifa od godziny 22.00 w Sylwestra do 6:00 rano następnego dnia. W tym przypadku najlepiej jest wysiąść stację wcześniej, czyli przy Financial Centre i przejść pieszo dystans do Burj Khalifa (około 20 minut). Przejazd taksówką z lotniska do Burj Khalifa może zająć tyle samo, bądź nawet więcej czasu. Cena biletu za przejazd metrem z lotniska do Burj Khalifa dla osoby dorosłej to 4,20 AED. Dla porównania przejazd taksówką na tym odcinku kosztuje około 50 AED.

Kolejną istotną zmianą były godziny funkcjonowania metra w nocy. Na co dzień metro w Dubaju nie działa całą dobę. W Sylwestra było wyjątkowo czynne całą noc. Jednak mimo tego udogodnienia, wcale nie było łatwo wrócić metrem do hotelu. Po zakończonym pokazie pirotechnicznym przy Burj Khalifa, tłumy ludzi udały się w kierunku najbliższych stacji metra. Minęło sporo czasu, zanim udało mi się w ogóle wejść do budynku stacji metra, nie mówiąc już o wskoczeniu do wagonu. Trzeba się uzbroić w cierpliwość!

Sylwester w Dubaju metro
Metro w Dubaju – mapa
WALUTA

Walutą obowiązująca w Dubaju jest dirham (AED). Walutę można wymienić w kantorze na lotnisku. W większości miejsc w mieście można płacić kartą, więc niekoniecznie musisz mieć przy sobie gotówkę na tą jedną Sylwestrową noc w Dubaju. Dobra wiadomość! Nie ma trudności z przeliczaniem waluty na złotówki. Kurs jest niemalże 1 do 1, czyli tyle ile płacimy w dirhamach, tyle wydajemy z portfela w złotówkach.

NOCLEG

Nocleg w Sylwestra w Dubaju nie należał do najtańszych. Za dwuosobowy pokój bez śniadania zapłaciłam 450 PLN, a standard pokoju był bardzo niski. Hotel okazał się ruderą ze strip clubem na parterze, a w pokoju były karaluchy. Tak. To jest prawdziwa historia. Więc jeżeli rozważasz nocleg w Rush Inn Hotel w dzielnicy Deira to odradzam. Cena noclegu na pewno była wysoka ze względu na Sylwestra. W drodze powrotnej ze Sri Lanki za nocleg zapłaciłam dwa razy mniej, a noc spędziłam w 4-gwiazdkowym hotelu.

GDZIE OGLĄDAĆ POKAZ?

Sylwester w Dubaju jest świętowany bardzo hucznie. Najbardziej spektakularny pokaz pirotechniczny odbywa się oczywiście przy Burj Khalifa na placu z fontannami. W tym czasie na najwyższym budynku świata wyświetlany jest też pokaz multimedialny. Jednak to nie jest jedyne miejsce, gdzie tej nocy można oglądać fajerwerki. Pokazy organizowane są również przy Dubai Frame, Burj Al Arab oraz hotelu Atlantis. Dubaj lubi pobijać rekordy, więc nie zdziwię się, jeżeli tych lokalizacji w przyszłym roku będzie jeszcze więcej!

Aby obejrzeć pokaz pirotechniczny przy Burj Khalifa nie musisz znajdować się na placu z fontannami. Ja mając nieco ograniczony czas, wolałam zająć miejsce w nieco większej odległości od wieżowca niż pchać się na siłę w epicentrum wydarzenia, nie widząc czy znajdę dogodne miejsce. Kluczowe jest więc znalezienie miejsca, z którego będziesz w całości widzieć Burj Khalifa. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć cały pokaz pirotechniczny wraz z pokazem multimedialnym, wówczas koniecznie udaj się na plac z fontannami.

Sylwester w Dubaju Burj Khalifa
Burj Khalifa

CZY JEST BEZPIECZNIE?

Nie można zapomnieć, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem arabskim, gdzie religią dominującą jest islam. W Sylwestra w Dubaju ulice były pełne ludzi, którzy żegnali 2019 rok podobnie do tego, jak się to robi chociażby w Polsce. Było głośno, było tłoczno i był alkohol (!), a przynajmniej ludzie na ulicach byli wstawieni. Jednak nie byłam świadkiem żadnej bójki, zamieszek czy przepychanek. Nie doświadczyłam też żadnej nieprzyjemniej, bądź niebezpiecznej sytuacji. Warto jednak wspomnieć, że nie byłam sama. Byłam w towarzystwie mężczyzny. Raczej nie zdecydowałabym się na samodzielne spędzanie Sylwestra w Dubaju.


Jeżeli mógłbyś spędzić Sylwestra w jakimkolwiek miejscu na ziemi to gdzie by to było? Może właśnie Sylwester w Dubaju? Daj znać w komentarzu!