Kobieta w czerwonej sukience na plantacji herbaty na Sri Lance
Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA: CO TRZEBA ZOBACZYĆ? [TYDZIEŃ 2]

Sri Lanka jest niezwykle ciekawym oraz zróżnicowanym krajem, zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Co trzeba zobaczyć na Sri Lance? Czym zachwyca centralna część wyspy, a czym południowe wybrzeże? Poniżej przedstawiam plan mojego drugiego tygodnia podróży. Znajdziesz tutaj informacje co trzeba zobaczyć na Sri Lance, jak dotrzeć do danego miejsca, ile kosztują poszczególne atrakcje, a także moje osobiste sugestie dotyczące zwiedzania. Poniższe ceny są aktualne na styczeń 2020.

Nie jesteś przekonany czy warto spędzić na Sri Lance aż 3 tygodnie? Myślisz, że to za dużo? Przekonam Cię, że nie! Koniecznie sprawdź mój plan podróży na 3 tygodnie na Sri Lance wraz z podsumowaniem kosztów oraz mapą wyprawy. Zanim zaczniesz planować podróż na własną rękę, zerknij też na podstawowe informacje o Sri Lance. Dowiesz się z nich między innymi, ile kosztuje przyzwoity nocleg, czy noce bywają zimne, jakie szczepienia są rekomendowane i ile powinieneś zapłacić za tuk tuka.

DZIEŃ 8 | AMBULUWAWA

Niedaleko Kandy znajduje się kompleks świątyń Ambuluwawa, czyli pierwsze wieloreligijne sanktuarium na Sri Lance. Można tu znaleźć świątynię buddyjską, meczet, a nawet kościół. Jednak moja wizyta w tym miejscu była spowodowana zupełnie czymś innym. Na tym terenie znajduje się wieża o bardzo dziwnym kształcie. Osobiście uważam, że wejście na szczyt tej wieży jest dość ryzykowne. Im wyżej, tym taras prowadzący na górę staje się węższy. Minięcie się z kimkolwiek na najwyższych partiach wieży graniczy z cudem, a poręcz nie jest wystarczająco wysoka, aby ochronić przed jakimkolwiek wypadkiem. Atrakcja skutecznie ponosi poziom adrenaliny. Zdecydowanie tylko dla osób o mocnych nerwach!

ILE KOSZTUJE BILET DO AMBULUWAWA?

Cena biletu do Ambuluwawa to 300 LKR = 6,50 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z KANDY DO AMBULUWAWA?

Autobusem z przesiadką w Gampola. Cena biletu to 44 LKR = 1 PLN (odcinek Kandy – Gampola) oraz 32 LKR = 0,70 PLN (odcinek Gampola – Ambuluwawa). Na miejscu czeka Cię około półgodzinny spacer na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kompleks świątyń.

Ambuluwawa

DZIEŃ 9 | PRZEJAZD KOLEJĄ KANDY – HATTON | ST. CLAIR’S FALLS | DEVON FALLS

PRZEJAZD KOLEJĄ KANDY – HATTON

Jedną z najsłynniejszych atrakcji na Sri Lance jest przejazd pociągiem z Kandy do Ella. Pokonanie całej trasy trwa około 8 – 10 godzin. Pociąg zatrzymuje się na następujących stacjach: Kandy, Hatton, Nuwara Eliya, Haputale, Ella i jedzie dalej do Badulla. W centralnej części wyspy jest wiele miejsc, które trzeba zobaczyć na Sri Lance. Dlatego ja podzieliłam tę trasę na trzy części i pierwszego dnia pokonałam tylko odcinek z Kandy do Hatton (3 godziny). Cena biletu na tym odcinku to 150 LKR = 3 PLN (2 klasa bez miejsca siedzącego).

Przed wyjazdem na Sri Lankę przeczytałam wiele artykułów dostępnych w Internecie na temat lankijskiej kolei. Zaskakujące było to, że znalazłam sprzeczne informacje odnośnie tej atrakcji. Kiedy kupić bilet? Na jaką klasę? Czy jechać pociągiem pośpiesznym, czy normalnym? Czy siedzieć po lewej, czy po prawej stronie pociągu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w osobnym wpisie, gdzie umieściłam wszystkie praktyczne informacje o pokonaniu trasy z Kandy do Ella pociągiem na Sri Lance.

Plantacje herbaty w Hatton na Sri Lance
Plantacje herbaty w Hatton na Sri Lance
Plantacje herbaty w Hatton

ST. CLAIR’S FALLS | DEVON FALLS

W Hatton warto zobaczyć dwa wodospady: St. Clair’s Falls oraz Devon Falls. Oba wodospady można obserwować z głównej drogi z dość sporej odległości. Można także spróbować nieco się do nich zbliżyć. Jeżeli chcesz podejść bliżej wodospadu St. Clair’s kieruj się wskazówkami z google maps. Trasa prowadzi między lankijskimi domami, co oznacza, że będziesz przechodzić przez czyjeś gospodarstwo. Droga do wodospadu Devon Falls zaczyna się przy małej, złotej świątyni. Przejdź przez nią i kieruj się w dół po schodach aż do punktu, z którego będziesz mógł podziwiać wodospad w całej okazałości.

JAK DOJECHAĆ Z HATTON DO ST. CLAIR’S FALLS I DEVON FALLS?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Hatton – St. Clair’s Falls – Devon Falls – Hatton) to 2000 LKR = 44 PLN.

St. Clair’s Falls & Devon Falls

DZIEŃ 10 | SZCZYT ADAMA

Szczyt Adama mierzy 2243 m n.p.m i jest miejscem kultu religijnego Buddystów, Hindusów, Muzułmanów oraz Chrześcijanów. Poza pielgrzymami, którzy przybywają tu w celach religijnych, wiele osób zdobywa ten szczyt w nocy, aby podziwiać wschód słońca. Wejście na górę jest dość męczące, rozpoczyna się z poziomu 1145 m n.p.m i wymaga pokonania około 5 tysięcy schodów. Droga jest w nocy dobrze oświetlona, ale niestety dość mocno skomercjalizowana. Na całej trasie znajdują się liczne stragany, sklepiki, street food. Warto zaopatrzyć się w wodę oraz jedzenie przed przyjazdem, bo ceny na trasie są dość wygórowane.

Aby dotrzeć na szczyt przed wschodem słońca trzeba założyć, że wspinaczka potrwa około 3 godziny. Chyba że wspinasz się w pierwszą, styczniową pełnię księżyca, w którą wypada tzw. Full Moon Poya, czyli święto państwowe. Lankijczycy świętują wówczas pierwszą wizytę Buddy na Sri Lance. W tę noc na Szczyt Adama wspinają się tłumy pielgrzymów, a to znacznie utrudnia sprawne dotarcie na szczyt. Tej nocy 3 godziny nie były wystarczające, żeby wejść na górę przed wschodem słońca. Ja miałam trochę szczęścia i mi udało się dotrzeć na czas. Jednak było to nie lada wyzwanie. Kolejka na szczyt była naprawdę ogromna.

Podsumowując, wejście na Szczyt Adama, aby zobaczyć wschód słońca, wymaga zarwania nocy. Ja startowałam o godzinie 1:00 w nocy z Hatton, wynajętym tuk tukiem. O godzinie 2:00 w nocy byłam już na szlaku. Pierwsze promienie słońca były widoczne na niebie około 5:45, a mi udało się wdrapać na szczyt około 6:00. 2,5 – 3,5 godziny można przyjąć jako przeciętny czas wspinaczki, jednak wszystko zależy od Twojej sprawności fizycznej. Zejście na dół zajęło mi mniej czasu, około 2,5 godziny. Czy trzeba zobaczyć wschód słońca na Sri Lance ze szczytu Adama? Ja uważam, że tak! Zerknij tylko na poniższe zdjęcie.

ILE KOSZTUJE BILET NA SZCZYT ADAMA?

Atrakcja jest bezpłatna.

JAK DOJECHAĆ Z HATTON POD SZCZYT ADAMA?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Hatton – Szczyt Adama – Hatton) to 4000 LKR = 87 PLN.

Wschód słońca ze szczytu Adama na Sri Lance
Szczyt Adama trzeba zobaczyć na Sri Lance
Ludzie stojący w kolejce na szczyt Adama na Sri Lance
Szczyt Adama

DZIEŃ 11 | PRZEJAZD KOLEJĄ HATTON – HAPUTALE | DIYALUMA FALLS

PRZEJAZD KOLEJĄ HATTON – HAPUTALE

Tego dnia kontynuowałam podróż słynną lankijską koleją i pokonałam odcinek z Hatton do Haputale (3 godziny). Cena biletu na odcinku Hatton – Haputale to 140 LKR = 3 PLN (3 klasa bez miejsca siedzącego). W Haputale czekały na mnie już kolejne atrakcje, czyli Diyaluma Falls, Horton Plains i Lipton’s Seat.

DIYALUMA FALLS

Diyaluma Falls to drugi co do wielkości wodospad na Sri Lance i mimo że na całej wyspie jest ponad 400 wodospadów, to ten jest wyjątkowy. Dlaczego? Bo woda tworzy tutaj tak zwane „infinity pools”, w których można się kąpać, a widok ze środkowej półki wodospadu jest po prostu nieziemski! Droga do wodospadu nie jest oznaczona. Lokalni ludzie będą oferować Ci swoją pomoc w dotarciu do celu za niewielką opłatą. Mi udało się dotrzeć bez ich pomocy, ale tylko dlatego, że spotkałam po drodze innych turystów, którzy wytłumaczyli mi jak dotrzeć do wodospadu. Zdecydowanie miejsce, które trzeba zobaczyć na Sri Lance!

JAK DOJECHAĆ Z HAPUTALE DO DIYALUMA FALLS?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Haputale – Diyaluma Falls – Haputale) to 4000 LKR = 87 PLN.

Diyaluma Falls trzeba zobaczyć na Sri Lance
Diyaluma Falls

DZIEŃ 12 | HORTON PLAINS

Kolejny dzień to wyprawa na koniec świata! Park narodowy Horton Plains to kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć na Sri Lance. Znajdziesz tam przepaść, z której przy odrobinie szczęścia można podziwiać piękne widoki. Wizytę w tym miejscu rekomenduje się przed godziną 9:00, bo później można zobaczyć niewiele poza gęstą mgłą. Wymaga to zatem kolejnej wczesnej pobudki i wyjazdu z Haputale o godzinie 5:00. W Horoton Plains rozpoczyna się również szlak prowadzący na drugi najwyższy szczyt Sri Lanki, Kirigalpoththa Mountain Peak (2 388 m n.p.m). Niestety nie starczyło mi czasu, aby się na niego wybrać.

Szlak prowadzący na koniec świata ma kształt pętli i jest bardzo łatwy. Po wejściu do Horton Plains, przy tablicy z mapą, udaj się w lewo. Ścieżka ta doprowadzi Cię najpierw do małego końca świata (nieco mniej imponującej przepaści), a po kolejnych 20 minutach do właściwego miejsca, czyli tak zwanego dużego końca świata. Idąc dalej, dotrzesz do pięknego wodospadu Bakers Falls. Ważne, aby szlak pokonać właśnie w tym kierunku, a nie na odwrót. Dzięki temu dotrzesz do przepaści wcześniej i tym samym będziesz mieć większą szansę, aby uniknąć mgły. Pokonanie całej trasy nie powinno przekroczyć trzech godzin.

Mapa Horton Plains
Horton Plains – mapa

ILE KOSZTUJE BILET DO HORTON PLAINS?

Cena wjazdu do Horton Plains to 7550 LKR = 164 PLN za tuk tuka (dwie osoby oraz kierowca).

JAK DOJECHAĆ Z HAPUTALE DO HORTON PLAINS?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Haputale – Horoton Plains – Haputale) to 3500 LKR = 76 PLN.

Pasmo górskie otulone mgłą na Sri Lance
Wyprawa na koniec świata na Sri Lance
Kobieta patrząca się na wodospad Bakers Falls na Sri Lance
Horton Plains

DZIEŃ 13 | LIPTON’S SEAT | PRZEJAZD KOLEJĄ HAPUTALE – ELLA | MAŁY SZCZYT ADAMA

LIPTON’S SEAT

Sri Lanka jest jednym z największych producentów herbaty na świecie. Aż 4% powierzchni kraju pokryte są plantacjami herbaty, na których codziennie pracuje ponad 300 tysięcy zbieraczek. Ostatni poranek w Haputale wykorzystałam, aby zobaczyć jedną z najsłynniejszych plantacji herbaty, czyli Lipton’s Seat. Punkt widokowy na szczycie wzgórza dostarcza niezapomnianych wrażeń, o ile dotrzesz tutaj wcześnie rano, idealnie przed godziną 9:00. Im później, tym większa szansa, że gęsta mgła przysłoni ten spektakularny widok. Droga na szczyt wzgórza jest dosyć długa i stroma, więc dobrym pomysłem jest wynajęcie tuk tuka.

ILE KOSZTUJE BILET DO LIPTON’S SEAT?

Cena biletu do Lipton’s Seat to 250 LKR = 5,50 PLN.

JAK DOJECHAĆ Z HAPUTALE DO LIPTON’S SEAT?

Tuk tukiem. Orientacyjna cena za wynajem tuk tuka (Haputale – Lipton’s Seat – Haputale) to 1500 LKR = 33 PLN.

Plantacja herbaty Lipton's Seat na Sri Lance
Lankijka zbierająca liście herbaty
Lankijka zbierająca liście herbaty
Lipton’s Seat

PRZEJAZD KOLEJĄ HAPUTALE – ELLA

Tego dnia kontynuowałam podróż słynną lankijską koleją i pokonałam odcinek z Haputale do Ella (3 godziny). Cena biletu na odcinku Haputale – Ella to 150 LKR = 3 PLN (2 klasa bez miejsca siedzącego).

MAŁY SZCZYT ADAMA

Ella jest bardzo turystycznym miasteczkiem, gdzie infrastruktura zaczyna przypominać tą europejską, co niekoniecznie musi każdemu pasować. W centrum miasta rozpoczyna się krótki, godzinny szlak, który prowadzi na mały Szczyt Adama. Droga na ten szczyt jest dość dobrze oznakowana, więc odnalezienie szlaku nie powinno stanowić problemu. Szlak jest łatwy i przyjemny. Idealny na popołudniowy spacer.

Mapa miejscowości Ella
Mały szczyt Adama trzeba zobaczyć na Sri Lance
Mały Szczyt Adama

DZIEŃ 14 | ELLA ROCK | RAVANA FALLS

ELLA ROCK

Ella Rock to szczyt o wysokości 1041 m n.p.m. Szlak rozpoczyna się w centrum Ella i nie należy do trudnych, jednak jest bardziej wymagający niż szlak prowadzący na Szczyt Adama. Dodatkowo trasa nie jest w ogóle oznakowana. Odnalezienie drogi na szczyt może być momentami problematyczne. Co więcej, miejsce jest mocno skomercjalizowane. Zarówno na szlaku, jak i na szczycie zobaczysz stragany z jedzeniem i piciem. Po drodze na pewno spotkasz lokalnych ludzi, którzy za drobną opłatą będą chcieli Ci pomóc w dotarciu na szczyt. Możesz skorzystać z ich pomocy lub dopytywać o drogę turystów schodzących w dół. Możesz też skorzystać z poniższych wskazówek. Wejście i zejście ze szczytu nie powinno potrwać dłużej niż 4 godziny.

Szlak rozpoczyna się na stacji kolejowej w Ella i prowadzi wzdłuż torów. Po kilkudziesięciu minutach powinieneś zauważyć małą kapliczkę po lewej stronie torów. Skręć za nią w lewo i idź dalej ścieżką prowadzącą w dół. Następnie przejdź przez most i zaraz za mostem skręć w prawo (nie w lewo – to bardzo ważne, bo większość osób skręca tutaj intuicyjnie w lewo). Dojdziesz wtedy do małej plantacji herbaty, przez którą musisz po prostu przejść na wprost. Kolejny krótki odcinek prowadzi przez krzaki. Po chwili dojdziesz do ścieżki, którą można iść zarówno w lewo, jak i w prawo. Wtedy skręć w lewo i kieruj się w górę. Od tego momentu szlak jest dość oczywisty. Pomocna może być także mapa, którą umieściłam wyżej.

Kobieta podziwiająca widoki na Ella Rock na Sri Lance
Ella Rock (1041 m)

RAVANA FALLS

Popularną atrakcją w Ella jest wodospad Ravana Falls. Nie można się w nim kąpać, ale można podejść do niego bardzo blisko. Prawda jest taka, że trzeba zobaczyć przynajmniej jeden wodospad będąc na Sri Lance. Mnie Ravana Falls nie zachwycił, ponieważ wcześniej widziałam już piękniejsze wodospady na Sri Lance. Jeżeli jednak jesteś w Ella, a Twój plan podróży nie uwzględnia innych wodospadów to warto tutaj wpaść.

JAK DOJECHAĆ Z ELLA DO RAVANA FALLS?

Autobusem. Cena biletu to 45 LKR = 1 PLN.

A co według Ciebie trzeba zobaczyć na Sri Lance? Co byś dodał do tej listy? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to