Akropol
Europa,  Grecja

WEEKEND W ATENACH

Myślisz o weekendzie w Atenach? Zastanawiasz się, czy warto zobaczyć stolicę Grecji? Opinie dotyczące Aten są nieco podzielone. Jedni mówią “kupa kamieni”, a drudzy są zachwyceni! Sama nie wiedziałam czego się spodziewać. Dlatego postanowiłam kupić bilet lotniczy, spędzić weekend w Atenach i przekonać się na własnej skórze, jakie jest to miasto. W poniższym tekście zebrałam wszystkie miejsca, które moim zdaniem warto zobaczyć będąc na weekend w Atenach.

Dwa dni w Atenach powinny wystarczyć, aby zobaczyć najważniejsze zabytki i poznać nieco to miasto. Chcesz wiedzieć, jaka jest moja opinia na temat Aten? Moim zdaniem warto tutaj zajrzeć, najlepiej poza wysokim sezonem. Moja kwietniowa wizyta była strzałem w dziesiątkę. W ciągu dnia pogoda była idealna, aby zwiedzać, a w chłodne wieczory pomogło rozgrzewające Rakomelo, które Grecy traktują jak domowe lekarstwo.

AKROPOL

Akropol ateński był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w X wieku p.n.e. zbudowano cytadelę. Nieco później wybudowano tutaj liczne świątynie, poświęcone poszczególnym greckim bogom. Jest to bezdyskusyjnie najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji. Nad wzgórzem dominują monumentalne ruiny Partenonu, a po północnej stronie znajdują się pozostałości Erechtejonu. Oprócz tego warte uwagi są również zbocza Akropolu, czyli świetnie zachowany Odeon Heroda Attyka oraz Teatr Dionizosa. Mimo że obecnie możemy zobaczyć tutaj tylko starożytne ruiny to miejsce robi wrażenie. Nie wspominając już o widokach ze szczytu, które są wspaniałe. Dla mnie zdecydowany numer jeden weekendu w Atenach!

WSKAZÓWKA

Akropol pozostaje najsłynniejszą atrakcją w Atenach i jest odwiedzany przez tłumy turystów, szczególnie w okresie letnim. Warto jest zaplanować wizytę z samego rana, zaraz po otwarciu bram. Jeżeli planujesz zobaczyć Akropol oraz przynajmniej dwa z następujących obiektów: Agorę Ateńską, Forum Rzymskie, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Kerameikos, Bibliotekę Hadriana i Lykeion, wówczas najkorzystniejszy będzie zakup biletu łączonego. Taki bilet kosztuje 30€ (osoba dorosła), jest ważny 5 dni i upoważnia do jednokrotnego wejścia na teren każdego z obiektów. Dodatkowo, gdy jesteś już posiadaczem biletu, omijasz kolejkę do kasy przed każdym z miejsc. Warto zaznaczyć, że obywatele państw Unii Europejskiej do 18 roku życia, a także studenci państw Unii Europejskiej do 25 roku życia mogą wejść na teren wszystkich powyższych miejsc zupełnie za darmo.

Akropol weekend w Atenach
Partenon
Akropol weekend w Atenach
Odeon Heroda Attyka
Akropol weekend w Atenach
Teatr Dionizosa

AREOPAG & WZGÓRZE FILOPAPPOSA

Akropol najpiękniej prezentuje się z nieco większej odległości. Tuż przy głównym wejściu do Akropolu znajduje się Areopag, niewielkie wzgórze, z którego można zobaczyć Akropol z innej perspektywy. Jednak najbardziej spektakularny widok oferuje wzgórze Filopapposa. Koniecznie musisz się tutaj przespacerować będąc na weekend w Atenach.

WSKAZÓWKA

Wzgórze Filopapposa jest oddalone od Akropolu około 30 minut spacerem. Warto wpaść tutaj za dnia, ale także wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Po zmroku Partenon jest przepięknie oświetlony i wspaniale prezentuje się na szczycie Akropolu.

Areopag weekend w Atenach
Areopag
Wzgórze Filopapposa weekend w Atenach
Wzgórze Filopapposa

ŚWIĄTYNIA ZEUSA OLIMPIJSKIEGO

Nieopodal Akropolu znajduje się Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Była to największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach, poświęcona Zeusowi. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Niestety do naszych czasów zachowało się jedynie 16 kolumn. Jedna z nich leży na ziemi, została powalona przez wichurę.

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Świątyni Zeusa Olimpijskiego to 8€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Warto zaznaczyć, że ruiny tej świątyni można zobaczyć z zewnątrz, nie wchodząc do środka, oczywiście z większej odległości. Dlatego decyzję o zakupie biletu uprawniającego do wejścia na teren obiektu pozostawiam Tobie.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego weekend w Atenach
Świątynia Zeusa Olimpijskiego weekend w Atenach
Świątynia Zeusa Olimpijskiego

PLAKA & ANAFIOTIKA

Plaka to historyczna dzielnica Aten znajdująca się nieopodal Akropolu z labiryntem uliczek i wieloma architektonicznymi perełkami. Warto dać sobie tutaj trochę czasu. Nie zniechęcaj się sklepikami z pamiątkami, które zobaczysz. Spróbuj się zgubić wśród zakamarków tej dzielnicy i powędruj brukowanymi uliczkami do mniej oczywistych miejsc. W tej części Aten można też znaleźć ciekawą sztukę uliczną oraz spotkać niejednego kociego towarzysza.

Plaka weekend w Atenach
Plaka weekend w Atenach
Plaka

Nie zapomnij wpaść do Anafiotika, najbardziej malowniczej części Plaka. Miejsce przypomina swoim wyglądem wyspiarską część Grecji. Małe, białe domki z kolorowymi okiennicami, przyozdobione kwiatami oraz wąskie, często ślepe uliczki. Znajdziesz tutaj również wiele kawiarni i restauracji, które wypełniają się ludźmi w porze obiadowej oraz wieczorami.

Anafiotika weekend w Atenach
Anafiotika
WSKAZÓWKA

Szukasz miejsca, gdzie można znaleźć ciekawe pamiątki? Koniecznie wpadnij na pchli targ przy placu Monastiraki, szczególnie w niedzielny poranek. Kupisz tutaj między innymi rękodzieło, ceramikę, biżuterię, ubrania, antyki, książki, a także świeże owoce i warzywa od lokalnych sprzedawców.

KULINARIA

Nie samym zwiedzaniem żyje człowiek! W trakcie mojego weekendu w Atenach nie zabrakło czasu na próbowanie lokalnych potraw. Moim faworytem okazało się jedno z najpopularniejszych greckich dań, czyli souvlaki. Są to grillowane szaszłyki podawane z pitą grecką i sosem. Najczęściej przygotowywane z wieprzowiny, ale można też zamówić z kurczaka, wołowiny lub jagnięciny.

Poza tym koniecznie musisz spróbować sałatki greckiej. Tradycyjna wersja składa się zawsze (i tylko!) z pomidorów, zielonego ogórka, papryki, cebuli, oliwek i oczywiście aromatycznego sera feta. A wszystko to przyprawione oregano, solą oraz skropione oliwą z oliwek. Nigdzie do tej pory sałatka grecka nie smakowała mi tak bardzo, jak właśnie w Grecji.

Souvlaki Ateny
Souvlaki
Sałatka grecka Ateny
Sałatka grecka

LOKALNY ALKOHOL

Degustacja lokalnych alkoholi? Czemu nie! Będąc w dzielnicy Plaka nie zapomnij wpaść do Brettos, destylarni, która powstała w 1909 roku i do dzisiaj produkuje likiery, brandy, wina i oczywiście… ouzo! Wchodząc do środka, zobaczysz tysiące kolorowych butelek, starannie ułożonych na półkach i wyeksponowanych na każdej ze ścian głównego pomieszczenia. Brettos to idealne miejsce, aby poeksperymentować z ouzo.

Ouzo to grecka wódka o specyficznym, anyżowym smaku o zawartości alkoholu do 48%. Mimo że nie jestem fanką tego trunku to w Atenach smakował mi jak nigdy dotąd! Ciekawą propozycją jest również Rakomelo, czyli połączenie raki lub tsipouro z miodem i przyprawami, takimi jak cynamon, kardamon czy goździki. Rakomelo często jest podawane na ciepło i świetnie rozgrzewa w chłodne wieczory.

Brettos

AGORA ATEŃSKA

Agora Ateńska funkcjonowała w starożytnej Grecji jako główny plac, będący ośrodkiem politycznym, religijnym, a także handlowym. W tym miejscu znajdowały się świątynie, najważniejsze państwowe urzędy i odbywały się ceremonie publiczne. Obecnie można tutaj zobaczyć Hefajstejon, Stoa Attalosa oraz Cerkiew Wszystkich Świętych. Obiekt jest dość spory i znajduje się na rozległym terenie, pełnym zieleni i drzew.

Hefajstejon to świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie oraz jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Świątynia została wybudowana około 445 – 425 p.n.e. i przetrwała do dzisiaj prawie nietknięta.

Stoa Attalosa to zrekonstruowane, zadaszone kolumnady, które niegdyś chroniły Greków przed deszczem i słońcem. Obecnie we wnętrzu budynku znajduje się muzeum archeologiczne z eksponatami wykopanymi na terenie Agory Ateńskiej.

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Agory Ateńskiej to 10€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Czy warto tutaj zajrzeć będąc na weekend w Atenach? Moim zdaniem tak. Głównie ze względu na Hefajstejon, świetnie zachowaną starożytną świątynię i fakt, że obiektu nie da się zobaczyć z zewnątrz.

Agora Ateńska weekend w Atenach
Agora Ateńska

FORUM RZYMSKIE

Forum Rzymskie w Grecji? Czy to możliwe? Tak! Niedaleko Agory Ateńskiej znajduje się Forum Rzymskie, czyli starożytny rynek miejski powstały w okresie panowania rzymskiego. Obecnie można zobaczyć tutaj głównie ruiny tego obiektu z charakterystyczną Wieżą Wiatrów, uważaną za pierwszą na świecie stację meteorologiczną.

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Forum Rzymskiego to 8€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Warto zaznaczyć, że ruiny Forum Rzymskiego można zobaczyć z zewnątrz, nie wchodząc do środka, oczywiście z większej odległości. Dlatego decyzję o zakupie biletu uprawniającego do wejścia na teren obiektu pozostawiam Tobie.

Forum Rzymskie weekend w Atenach
Forum Rzymskie weekend w Atenach
Forum Rzymskie

KERAMEIKOS

Kerameikos to nekropolia datowana na VIII — I wiek p.n.e. Odkryto tu typowe dla tego okresu stele nagrobne oraz ceramikę. Najcenniejsze znaleziska znajdują się w muzeum na terenie obiektu. Jednak cel mojej wizyty w Kerameikos był nieco inny. Chciałam zobaczyć żółwie, które lubią się tu beztrosko przechadzać. Mocno liczyłam na to, że uda mi się zobaczyć chociaż jednego. Finalnie wypatrzyłam aż trzy!

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Kerameikos to 8€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Jeżeli tak jak ja, chcesz zobaczyć żółwie, ale nie planujesz wizyty w Kerameikos to zajrzyj do Ogrodów Narodowych i szukaj ich w oczkach wodnych. Wstęp do Ogrodów Narodowych jest bezpłatny.

Kerameikos weekend w Atenach
Kerameikos weekend w Atenach
Kerameikos

WZGÓRZE LYCABETTUS

Wzgórze Lycabettus to najwyżej położony punkt Aten, z którego można podziwiać panoramę miasta. Na szczyt można dotrzeć pieszo lub za pomocą kolejki linowej. Jadąc tutaj z centrum Aten, najlepiej jest wysiąść na stacji metra Evagelismos. Stamtąd czeka Cię jeszcze 15-minutowy spacer do stacji kolejki linowej. Wjazd zajmuje zaledwie kilka minut. Na szczycie oprócz wspaniałych widoków znajduje się również restauracja. Warto tutaj wpaść jeżeli zostanie Ci trochę czasu podczas Twojego weekendu w Atenach.

WSKAZÓWKA

Kolejka linowa działa przez cały rok i wjeżdża na wzgórze Lycabettus co 30 minut. Częstotliwość przejazdów jest zwiększana w przypadku dużej ilości oczekujących. Bilet kosztuje 7€ (wjazd oraz zjazd) lub 5€ (tylko jeden przejazd).

Wzgórze Lycabettus weekend w Atenach
Wzgórze Lycabettus weekend w Atenach
Wzgórze Lycabettus 

Szukasz inspiracji na weekendowy wyjazd poza granice Polski? Może Barcelona? Koniecznie sprawdź co warto zobaczyć i gdzie warto zjeść jadąc do Barcelony na weekend.

To już wszystkie miejsca, które moim zdaniem warto zobaczyć będąc na weekend w Atenach. Które miejsce spodobało Ci się najbardziej? Koniecznie daj znać w komentarzu.