Akropol
Europa,  Grecja

WEEKEND W ATENACH

Myślisz o weekendzie w Atenach? Zastanawiasz się, czy warto zobaczyć stolicę Grecji? Opinie dotyczące Aten są podzielone. Jedni mówią „kupa kamieni”, a drudzy są zachwyceni! Sama nie wiedziałam czego się spodziewać. Dlatego postanowiłam spędzić weekend w Atenach i przekonać się na własnej skórze, jakie jest to miasto. W poniższym tekście zebrałam miejsca, które warto zobaczyć będąc na weekend w Atenach.

Dwa dni w Atenach powinny wystarczyć, aby zobaczyć najważniejsze zabytki. Uważam, że warto odwiedzić to miasto, szczególnie poza wysokim sezonem. Moja kwietniowa wizyta była strzałem w dziesiątkę. W ciągu dnia pogoda była idealna, aby zwiedzać, a w chłodne wieczory pomogło rozgrzewające Rakomelo, które Grecy traktują jak domowe lekarstwo. Myślisz o cieplejszym kierunku? Może weekend w Barcelonie?

AKROPOL

Akropol ateński był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w X wieku p.n.e. zbudowano cytadelę. Nieco później wybudowano tutaj liczne świątynie, poświęcone poszczególnym greckim bogom. Jest to bezdyskusyjnie najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji. Nad wzgórzem dominują monumentalne ruiny Partenonu, a po północnej stronie znajdują się pozostałości Erechtejonu. Oprócz tego warte uwagi są również zbocza Akropolu, czyli świetnie zachowany Odeon Heroda Attyka oraz Teatr Dionizosa.

Akropol pozostaje najsłynniejszą atrakcją w Atenach. Mimo że obecnie możemy zobaczyć tutaj tylko starożytne ruiny to miejsce robi ogromne wrażenie. Nie wspominając już o widokach ze szczytu, które są wspaniałe. Miejsce jest odwiedzane przez tłumy turystów, szczególnie w okresie letnim. Dlatego warto jest zaplanować wizytę z samego rana, zaraz po otwarciu bram. Poza sezonem nie jest aż tak źle. Dla mnie zdecydowany numer jeden weekendu w Atenach! Atrakcja, której po prostu nie można przegapić.

WSKAZÓWKA

Jeżeli planujesz zobaczyć Akropol oraz przynajmniej dwa z następujących obiektów: Agorę Ateńską, Forum Rzymskie, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Kerameikos, Bibliotekę Hadriana i Lykeion, to najkorzystniejszy będzie zakup biletu łączonego. Taki bilet kosztuje 30€ (osoba dorosła), jest ważny 5 dni i upoważnia do jednokrotnego wejścia na teren każdego z obiektów. Dodatkowo, posiadacze biletu, omijają kolejkę do kasy.

Akropol weekend w Atenach
Partenon
Akropol weekend w Atenach
Odeon Heroda Attyka
Akropol weekend w Atenach
Teatr Dionizosa

AREOPAG & WZGÓRZE FILOPAPPOSA

Akropol najpiękniej prezentuje się z nieco większej odległości. Tuż przy głównym wejściu do Akropolu znajduje się Areopag, niewielkie wzgórze, z którego można zobaczyć Akropol z innej perspektywy. Jednak najbardziej spektakularny widok oferuje wzgórze Filopapposa. Koniecznie musisz się tutaj wybrać będąc na weekend w Atenach. Aby dotrzeć z Akropolu na Wzgórze Filopapposa potrzebujesz zaledwie 30 minut.

WSKAZÓWKA

Wzgórze Filopapposa warto odwiedzić za dnia, ale także wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Po zmroku Partenon jest przepięknie oświetlony i wspaniale prezentuje się na szczycie Akropolu. Naprawdę warto!

Areopag weekend w Atenach
Areopag
Wzgórze Filopapposa weekend w Atenach
Wzgórze Filopapposa

ŚWIĄTYNIA ZEUSA OLIMPIJSKIEGO

Nieopodal Akropolu znajduje się Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Była to największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach, poświęcona Zeusowi. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Niestety do naszych czasów zachowało się jedynie 16 kolumn. Jedna z nich leży na ziemi, została powalona przez wichurę. Wchodząc na teren świątyni można zobaczyć detale tych kolumn.

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Świątyni Zeusa Olimpijskiego to 8€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Warto zaznaczyć, że ruiny tej świątyni można zobaczyć z zewnątrz, nie wchodząc do środka, oczywiście z większej odległości.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego weekend w Atenach
Świątynia Zeusa Olimpijskiego weekend w Atenach
Świątynia Zeusa Olimpijskiego

PLAKA & ANAFIOTIKA

Plaka to historyczna dzielnica Aten znajdująca się nieopodal Akropolu z labiryntem uliczek i wieloma architektonicznymi perełkami. Warto dać sobie tutaj trochę czasu. Spróbuj się zgubić wśród zakamarków tej dzielnicy i powędruj brukowanymi uliczkami do mniej oczywistych miejsc. W tej części Aten można też znaleźć ciekawą sztukę uliczną oraz spotkać niejednego kociego towarzysza. Najlepiej wędrować bez planu!

Anafiotika to najbardziej malownicza część Plaki. Miejsce przypomina swoim wyglądem wyspiarską część Grecji. Małe, białe domki z kolorowymi okiennicami, przyozdobione kwiatami oraz wąskie, często ślepe uliczki. Znajdziesz tutaj również wiele kawiarni i restauracji, które wypełniają się ludźmi w porze obiadowej oraz wieczorami. Znajdź swoje miejsce, poczuj grecki klimat i rozkoszuj się pysznymi, lokalnymi daniami!

WSKAZÓWKA

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie można znaleźć ciekawe pamiątki to koniecznie wpadnij na pchli targ przy placu Monastiraki, szczególnie w niedzielny poranek. Kupisz tutaj między innymi rękodzieło, ceramikę, biżuterię, ubrania, antyki, książki, a także świeże owoce i warzywa od lokalnych sprzedawców.

Plaka weekend w Atenach
Plaka
Anafiotika weekend w Atenach
Anafiotika

KULINARIA

Nie samym zwiedzaniem żyje człowiek! W trakcie mojego weekendu w Atenach nie zabrakło czasu na próbowanie lokalnych potraw i trunków. Moim faworytem okazały się jedne z najpopularniejszych greckich dań, czyli souvlaki oraz sałatka grecka. Koniecznie musisz spróbować tych propozycji! Gorąco polecam.

LOKALNE DANIA

Souvlaki to grillowane szaszłyki podawane z pitą grecką i sosem. Najczęściej przygotowywane z wieprzowiny, ale można też zamówić z kurczaka, wołowiny lub jagnięciny. Tradycyjna sałatka grecka składa się zawsze (i tylko!) z pomidorów, zielonego ogórka, papryki, cebuli, oliwek i oczywiście aromatycznego sera feta. A wszystko to przyprawione oregano, solą oraz skropione oliwą z oliwek. Zerknij tylko na poniższe zdjęcia. Przysięgam, że sałatka grecka jeszcze nigdzie nie smakowała mi tak dobrze jak właśnie w Grecji.

Souvlaki Ateny
Souvlaki
Sałatka grecka Ateny
Sałatka grecka

LOKALNE ALKOHOLE

Degustacja lokalnych alkoholi? Czemu nie! Będąc w dzielnicy Plaka nie zapomnij wpaść do Brettos, destylarni, która powstała w 1909 roku i do dzisiaj produkuje likiery, brandy, wina i oczywiście… ouzo! W środku zobaczysz tysiące kolorowych butelek, starannie ułożonych na półkach i wyeksponowanych na ścianach głównego pomieszczenia. Brettos to idealne miejsce, aby poeksperymentować z ouzo.

Ouzo to grecka wódka o specyficznym, anyżowym smaku o zawartości alkoholu do 48%. Mimo że nie jestem fanką tego trunku to w Atenach smakował mi jak nigdy dotąd! Ciekawą propozycją jest również Rakomelo, czyli połączenie raki lub tsipouro z miodem i przyprawami, takimi jak cynamon, kardamon czy goździki. Rakomelo często jest podawane na ciepło i świetnie rozgrzewa w chłodne wieczory.

Brettos

AGORA ATEŃSKA

Agora Ateńska funkcjonowała w starożytnej Grecji jako główny plac, będący ośrodkiem politycznym, religijnym, a także handlowym. W tym miejscu znajdowały się świątynie, najważniejsze państwowe urzędy i odbywały się ceremonie publiczne. Obecnie można tutaj zobaczyć Hefajstejon, Stoa Attalosa oraz Cerkiew Wszystkich Świętych. Obiekt jest dość spory i znajduje się na rozległym terenie, pełnym zieleni i drzew.

Hefajstejon to świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie oraz jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Świątynia została wybudowana w 445 – 425 p.n.e. i przetrwała do dzisiaj prawie nietknięta. Stoa Attalosa to zrekonstruowane, zadaszone kolumnady, które niegdyś chroniły Greków przed deszczem i słońcem. Obecnie w budynku znajduje się muzeum archeologiczne z eksponatami agory.

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Agory Ateńskiej to 10€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Moim zdaniem warto wejść do środka ze względu na świetnie zachowany Hefajstejon i fakt, że obiektu nie da się zobaczyć z zewnątrz.

Agora Ateńska weekend w Atenach
Agora Ateńska

FORUM RZYMSKIE

Forum Rzymskie w Grecji? Czy to możliwe? Tak! Niedaleko Agory Ateńskiej znajduje się Forum Rzymskie, czyli starożytny rynek miejski powstały w okresie panowania rzymskiego. Obecnie można zobaczyć tutaj głównie ruiny tego obiektu z Wieżą Wiatrów, uważaną za pierwszą na świecie stację meteorologiczną.

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Forum Rzymskiego to 8€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Warto zaznaczyć, że ruiny Forum Rzymskiego można zobaczyć z zewnątrz, nie wchodząc do środka, oczywiście z większej odległości.

Forum Rzymskie weekend w Atenach
Forum Rzymskie weekend w Atenach
Forum Rzymskie

KERAMEIKOS

Kerameikos to nekropolia datowana na VIII – I wiek p.n.e. Odkryto tu typowe dla tego okresu stele nagrobne oraz ceramikę. Najcenniejsze znaleziska znajdują się w muzeum na terenie obiektu. Jednak cel mojej wizyty w Kerameikos był inny. Chciałam zobaczyć żółwie, które lubią się tu beztrosko przechadzać. Mocno liczyłam na to, że uda mi się zobaczyć chociaż jednego. Miałam sporo szczęścia, bo finalnie wypatrzyłam aż trzy!

WSKAZÓWKA

Cena biletu do Kerameikos to 8€ (osoba dorosła). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup biletu łączonego to nie ponosisz dodatkowego kosztu związanego z wejściem na teren obiektu. Jeżeli nie planujesz wizyty w Kerameikos to wpadnij to Ogrodów Narodowych (wstęp bezpłatny) i szukaj żółwi w oczkach wodnych.

Kerameikos weekend w Atenach
Kerameikos weekend w Atenach
Kerameikos

WZGÓRZE LYCABETTUS

Wzgórze Lycabettus to najwyżej położony punkt Aten, z którego można podziwiać panoramę miasta. Na szczyt dotrzesz pieszo lub kolejką linową. Jadąc tutaj z centrum Aten, najlepiej jest wysiąść na stacji metra Evagelismos. Stamtąd czeka Cię jeszcze 15-minutowy spacer do stacji kolejki linowej. Wjazd zajmuje zaledwie kilka minut. Na szczycie oprócz wspaniałych widoków znajduje się również restauracja. Na wzgórze Lycabettus warto się wybrać jeżeli zostanie Ci trochę czasu podczas Twojego weekendu w Atenach.

WSKAZÓWKA

Kolejka linowa działa przez cały rok i wjeżdża na wzgórze Lycabettus co 30 minut. Częstotliwość przejazdów jest zwiększana w przypadku dużej ilości oczekujących. Bilet kosztuje 7€ (wjazd oraz zjazd) lub 5€ (tylko jeden przejazd). Na szczycie może być dość chłodno. Warto mieć przy sobie coś ciepłego do ubrania.

Wzgórze Lycabettus weekend w Atenach
Wzgórze Lycabettus weekend w Atenach
Wzgórze Lycabettus 

To już wszystkie miejsca, które warto zobaczyć będąc na weekend w Atenach. Zamierzasz spróbować souvlaki czy może wolisz zamówić sałatkę grecką? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to